Dermadolin - yerli üretim

Blog

Atopik Dermatit

Egzema kelimesi bir çeşit dermatit (deri kabarması) tablosunu tarif etmek için kullanılır. Egzemanın erken döneminde deride kızarıklık, su toplaması ve sulanma görülür. Daha sonra deri pullu kahve rengine benzer kalınlaşmış bir hal alır. Genellikle egzama kaşıntılı seyreder. Alerjik kontakt dermatit, seboreik dermatit olguları da, egzema grubu içinde yer alırlar.

Bitkisel Şampuan (Ardıç Özü)

Bugün hastalıklarımızı tedavi eden ilaçların tümü eskiden bitkisel ürünlerdi. Çünkü eski teknolojide tüm bilim dallarında olduğu gibi bu günkü kadar kimya sektörü de gelişememişti. Hatta çok eski yıllarda “şifacı” diye adlandırılan insanlar çeşitli otları toplar, kaynatır, bazen de havanda ezerek suyunu hastalara içirirlerdi. Bu konuda tarihi filmlerde pek çok sahneye rastlamak mümkündür. Ancak bitkisel ürün dendiği zaman çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bazı bitkiler zehirlidir. Günümüzde artık eczacılık fakültelerinde farmakognozi anabilim dalı tamamen bitkileri incelemektedir. Farmakognozi nedir? Farmakognozi, doğadan elde edilen etken maddelerin ve tedavi edici ilaçları inceleyen ve araştıran bir bilim dalıdır. Tabiattan elde edilen, hastalıkların tedavisinde veya koruyucu olarak kullanılan maddelerin bilimsel ve kültürel bir incelemesidir.

Cildim Neden Pullanıp Dökülüyor?

Cildinizde kaşıntı ve pullanma gibi sorunlarınız mı var? Bunun nedeni sadece cilt kuruluğu olabilir. Ancak eczaneden aldığınız reçetesiz ürünler bu sorunları alt etmenize yardımcı olmuyorsa o zaman bir dermatoloji uzmanının yardımına ihtiyacınız var demektir. Cildin pullanıp dökülmesinin farklı birtakım nedenleri vardır. Saçlı derinizde zaman zaman oluşan kepekler veya vücudunuzun başka bölgelerinde kaşıntılı alanlar varsa dermatoloji uzmanı bir hekime muayene olarak bunun nem kaybından mı yoksa daha ciddi başka bir nedenden mi kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Cilt Bakımı

Cilt bakımında, ilk şey, cilt tipinin belirlenmesidir. Ancak bu şekilde, derimiz ile uyumlu temizleyici ve nemlendirici kozmetikleri doğru seçebilir ve kendimize uygun cilt bakım ürünlerine ulaşabiliriz.

Cilt Bakım Ürünleri

Cildimiz, vücudumuzu koruyan adeta bir mantomuzdur. Dolayısı ile ona çok iyi bakmamız gerekir. Bu başlık altında nemlenme konusunu inceleyeceğiz. Burada en başta tüm derimizin sağlıklı temizlenmesi konusu önde gelmektedir. Örneğin kuru bir deriyi her gün sabun ya da vücut şampuanı ile yıkamak doğru değildir, kuru cildin yağı zaten azdır. Bir de onu sıcak su kuvvetli bir yıkayıcı ile yıpratmak doğru değildir. Her cildin, hatta saçlı derinizin de belli bir oranda yağa ihtiyacı vardır. Aşırı yıkama ile cildiniz ya da yine cildiniz sayılacak saçlı derinizin yağını fazlaca alırsanız; yağ bezleriniz olması gereken minimum nemi sağlamak için aşırı çalışır ve bu defa da ölçüyü kaçırarak, aşırı yağlanmaya neden olur. Buna çok dikkat etmek ve insanın kendi kendinin doktoru olarak kararında davranması gerekir. Bu noktada doğru cilt bakım ürünleri seçmenizde isabet vardır.

Egzema ve Çeşitleri

Egzema; pek çok insanın hayatının belli bir döneminde görülen bir cilt hastalığıdır. Pek çok farklı sebebi ve çeşidi vardır. Egzema akut (ani) ve kronik (uzun süreli) olabilmektedir.

Erkek Saç Bakımı

Çağlar boyunca erkek saç bakımı erkekler için çok önemli olmuştur. Antik dönemden beri erkekler saçlarını çekiciliğin anahtarı olarak görmüştür. İşte bu yüzden erkek saç bakımı için araştırmalar yapılmıştır. O dönemin Yunan erkekleri saçları için zeytinyağı, aromatik kokular ve baharatlar kullanmışlardır. Balmumundan losyonlar yaparak saçlarının parlak görünmesini sağlamışlardır.

En İyi Nemlendiriciler

Cildimiz, vücudumuzun koruyucu mantosudur. Bu tabakaya dermatoloji biliminde “stratum korneum” denir. Deride etkin bir fiziksel bariyer oluşturur. Su kaybını ve derinin kurumasını önlediği gibi zararlı etkenlerden de korur. Derinin normal görünümünü koruyabilmesi için, su içeriğinin un üzerinde (ideali %25-30) olması gerekir. Derinin yapısında epidermal lipidler denilen maddeler olarak %50 oranında seramidler, %25 kolestrol ve %25 yağ asitleri bulunur. Bunlar stratum korneumun, yani derinin su tutan en önemli yapısal elemanlarıdırlar.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı ağacından toplanan meyvelerin kurutulmuş çekirdeklerinden soğuk pres yöntemi uygulanarak kayısı yağı elde edilir. Kayısı çekirdeği yağı olarak da bilinen bu yağ, oldukça hafif ve neredeyse kokusuzdur. Yağ asitleri açısından zengin olan kayısı yağı, A, E ve C vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

Kepeğe Karşı Etkili Şampuan

Kepeğe karşı etkili şampuan konusuna girmeden önce kepeğin ne olduğunu açıklamak gerekir. Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir tür mantarın, bir gıda maddesi olan unun kabuklarının görüntüsüne benzediğim için, kepek olarak tanımlanmıştır. Saçlı deride oluşan kepeği yani Latince adı ile pitiriazis kapitis simpleks’i vücudun başka yerinde örneğin çenede veya T bölgesinde oluşan kepeği karıştırmamak gerekir. Onun adı kepek değil, seboreik dermatittir. Ancak tümünün çözümü kepeğe karşı etkili şampuan ya da losyon kullanmaktan geçer. Kepek, 'pityrosporum oval' denen bir tür saçlı deri mantarıdır. Saçlı deri veya yüzün T bölgesi ya da çene kemiğine yakın bölgelerinde etkili olacak losyon ve hatta kortizon içermeyen kremler de mevcuttur. Bu makaledeki konumuz, kepeğe karşı etkili şampuan hakkında bilgi vermektir.

Kepeğe Ne İyi Gelir?

Kepeğe ne iyi gelir konusuna girmeden önce kepeğin ne olduğunu açıklamak gerekir. Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir tür mantarın, bir buğday ürünü olan unun kabuklarının görüntüsüne benzediği için, kepek olarak tanımlanmıştır. Saçlı deride oluşan kepeği yani Latince adı ile pitiriazis kapitis simpleks’i vücudun başka yerinde örneğin çenede veya T bölgesinde oluşan kepeği karıştırmamak gerekir. Onun adı kepek değil, seboreik dermatittir. Ancak tümünün çözümü kepeğe karşı etkili şampuan ya da losyon kullanmaktan geçer. Kepek, 'pityrosporum oval' denen bir tür saçlı deri mantarıdır. Saçlı deri veya yüzün T bölgesi ya da çene kemiğine yakın bölgelerinde etkili olacak losyon ve hatta kortizon içermeyen kremler de mevcuttur. Bu makaledeki konumuz, kepeğe ne iyi gelir konusu hakkında bilgi vermektir.

Kepek

Kepek konusuna tam girmeden önce kepeğin ne olduğunu açıklamak gerekir. Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir tür mantarın, bir gıda maddesi olan unun kabuklarının görüntüsüne benzemesi üzerine, kepek diye tanımlanan bir isimdir. Saçlı deride oluşan kepeğin Latince adı “Pitiriazis kapitis simpleks”tir. Vücudun başka yerinde örneğin çenede veya T bölgesinde oluşan kepekli görünüme ise farklı bir isimle yaklaşılır. Onun adı kepek değil, seboreik dermatittir. Ancak tümünün çözümü kepek şampuanı ya da losyonu kullanmaktan geçer. Kepek, 'pityrosporum ovale' denen bir tür saçlı deri mantarıdır.

Kepek Önlenebilir mi? Bazı İpuçları.. Kepek Önlenebilir mi? Bazı İpuçları..

Önemli olan şeylerden biri de kepekle nasıl başa çıkılacağını bilmektir. Bu tamamen ortadan kaldırılabilen bir durum değildir, bununla birlikte büyük ölçüde baskılanabilen bir olgudur. Bunun kabul edilmesi, bu sorunla mutsuz olmadan başa çıkmak için mutlaka gereklidir.

Kepek Önleyici Şampuan

Kepek önleyici şampuanların anlatımına geçmeden önce kepek nedir, sorusuna cevap vermek gerekir. Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir tür mantardır. Saçlı deride oluşan kepeği yani Latince adı ile pitiriazis kapitis simpleks’i vücudun başka yerinde örneğin çenede veya T bölgesinde oluşan kepeği karıştırmamak gerekir. Onun adı kepek değil, seboreik dermatittir. Ancak tümünün çözümü kepek önleyici şampuan ya da losyon kullanmaktan geçer. Kepek, 'pityrosporum oval' denen bir tür saçlı deri mantarıdır.

Kepek Şampuanı

Kepek şampuanlarının anlatımına geçmeden önce kepek nedir, sorusuna cevap vermek gerekir. Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir tür mantardır. Saçlı deride oluşan kepeği yani Latince adı ile pitiriazis kapitis simpleks’i vücudun başka yerinde örneğin çenede veya T bölgesinde oluşan kepeği karıştırmamak gerekir. Onun adı kepek değil, seboreik dermatittir. Ancak tümünün çözümü kepek şampuanı ya da losyonu kullanmaktan geçer. Kepek, 'pityrosporum oval' denen bir tür saçlı deri mantarıdır.

Keratin Bakımı

Keratin bakımı diye Google arama motoruna yazdığınızda, hemen çeşitli keratin üreten firmaların, medya kanalıyla yapılan yoğun baskı ve reklamlarını içeren “keratin maskesi” konusunun başta geldiği görülür. Keratini azaldığı için yıpranan, kırılan veya dökülen saçlara kadın berberleri tarafından yapılan bazı işlemlere keratin bakımı denildiği günümüzün insanını paralı bloggerler veya medya ünlüleri tarafından icra edilen ve adına “keratin yüklemesi” denilen hiçbir bilimsel karşılığı olmayan, ancak duyguları sömüren yanıltıcı bir uygulamadır.

Keratin Nedir?

“Keratin nedir?” sorusuna cevap verilirken bu maddeyi iyice incelemek ve nerelerde bulunduğunu saptamak gerekir. Keratin saçlarda, tırnaklarda ve dişlerde ve hatta cildimizde de bulunan bir proteindir. Keratin eksikliği saç dökülmesi, tırnak kırılması ya da cildimizin en ufak bir darbede yaralanmasına neden olabilir. Keratin ve diğer besin maddelerinden zengin bir diyetle doğal olarak vücudumuzun keratin oranını yükseltebiliriz.

Keratin Şampuan

Cilt Nedir? Cildimiz vücudumuzun mantosudur. Mantomuz, homeostasis (Dengeleme) mekanizmasıdır adeta. Bu mantonun her bir santimetrekaresinde nerdeyse 10 kıl keseciği (soğancığı), 15 yağ bezeciği, 100 ter bezecikleri, yarım metre kadar kan damarları, yaklaşık 2 metre sinir ve bunu takip eden 3000 duyu sinir sonlanması, 200 ağrı algılayacak sinir sonlanması, 25 tane sinir organı ki basınç algılıyor, 2 tane soğuk algılayan sinir organı ile 12 tane de sıcak algılayan sıcak sinir organı bulunmaktadır.

Krem

Bu maddenin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Özellikle kadınlar kozmetik olarak güzel görünmek için çeşitli otları ezerek krem üretmişlerdir. Buradaki amaç tahmin edileceği üzere kendini önce kendine, sonra da karşı cinse beğendirmek duygusu kişiyi motive eden en önemli ve hatta başta gelen etkendir. Kadınlar ve erkekler çeşitli hastalıklara şifa bulmak için krem üretmişler ve problemli bölgelere tedavi amaçlı olarak sürmüşlerdir. Zaten günümüzün ilaçlarının kökeni zamanında şifacılar-büyücüler tarafından deneme yanılma metotlarıyla bulunan, oradan insanlığın genetik kodlarına işlenmiş olgulardır. Bugün eczacılıkta bitkilerin tedavi gücünü incelemek için çok gelişmiş bir farmakognozi ana bilim dalı mevcuttur. Burada yüz yıllardan beri droglar incelenmekte ve hatta yeni yeni endikasyonlar, yani etki ve farklı tedavi alanları bulunmaktadır.

Nemlendirici

Cildimiz, vücudumuzun koruyucu mantosudur. Bu tabakaya dermatoloji biliminde “stratum korneum” denir. Deride etkin bir fiziksel bariyer oluşturur. Su kaybını ve derinin kurumasını önlediği gibi zararlı etkenlerden de korur. Derinin normal görünümünü koruyabilmesi için, su içeriğinin un üzerinde (ideali %25-30) olması gerekir. Derinin yapısında epidermal lipidler denilen maddeler olarak %50 oranında seramidler, %25 kolestrol ve %25 yağ asitleri bulunur. Bunlar stratum korneumun, yani derinin su tutan en önemli yapısal elemanlarıdırlar.

Nemlendirici Krem

Nemlendirici krem denildiğinde ilk aklımıza yüzümüz gelir. Çünkü gerek kişiliğimizi temsil açısından gerekse de dış etkilere en açık bölgemiz olduğundan, yüzümüzün önemi yadsınamaz.

Saç Bakım Ürünleri

Cildimizi bir manto gibi koruyan derimizin üstünde, yine baş bölgemizi koruyan ve görsel estetiğimizi sağlayan saçlarımız bulunur. Saç bakım ürünleri insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar doğal olarak güzel ve düzgün görünmek isterler. Bu görüntüyü tamamlayan en önemli unsur ise, saçlarımızdır. İşte bu nedenlerle her dönemin teknolojik durumuna göre çeşitli saç bakım ürünleri kullanılagelmiştir. Son yüz yıllık sürece bakıldığında insanlar en doğal ürün diyerek arap sabunu ile yıkanırken, sonraları ilerleyen sabun üretimi nedeniyle sabunlara geçmişler ve ondan sonraki aşamada da şampuanlar saç bakım ürünleri olarak devreye girmişlerdir.

Saçlı Deri Yağlanması

Saç derisinin sağlıklı hale gelmesi için, kullanılacak şampuan dikkatli bir biçimde seçilmelidir. Bu sebeple yağlanmaya karşı ürünler tercih edilmelidir. Yağlı saçlar için tercih edilen şampuanlar, yağı arıtmayı sağlayan temizleyiciler içerirler.

Saç Uzatan Şampuan

Saç uzatan şampuan gerek saç diplerini gerekse saç tellerini doğru besleyen bir şampuandır. Çeşitli vitaminler ve özellikle keratin içeren şampuanları en başta sayabiliriz. Ama sadece şampuan tek başına saç uzatmaya yeterli midir, asla! Ama biz önce konu başlığımıza sadık kalarak nasıl saç uzatan şampuan olmalıdır sorusuna yanıt arayalım. Özellikle saçlı derinizde aşırı yağlanma, kepeklenme veya dökülme gibi sorunlar yok ise, saç uzatan şampuan size çok yararlı olur. Böyle bir şampuanın içinde hidrolize keratin, omega asitleri, glikosil seramidler, argan çekirdeği özü, bitkisel polisakkaritler ile hidrolize bitkisel proteinler karışımı mutlaka bulunmalıdır. Uzatmadan heme söylemek gerekir ki, Seranem 4 mevsim Saç Bakım Şampuanı bu alanda rakipsiz bir üründür. Tüm eczanelerde bulunur. Ayrıca botanikecza.com, farmareyon.com ile farmagross.com sitelerinde de satılır.

Saç Yağlanması nasıl önlenir?

Saçta en sık görülen problemlerden bir tanesi yağlanmadır. Aslında fizyolojik bir durumdur ve bir hastalık olarak kabul edilmemelidir, ancak saç yağlanması kişileri psikolojik yönden etkileyebilir. Bu nedenle yağlı saç probleminin önüne geçilmesi için bazı önlemler alınmalıdır. Bu noktada saçı tamamen yağsız bırakmak da doğru değildir, çünkü saçın yağa da ihtiyacı vardır. Saç yağlanmasının farklı sebepleri olabilir. Bu sebeple öncelikle, sorunun kaynağını bilmek gerekir. Sorunun kaynağını öğrenmek için de bir uzmandan yardım almak gerekir. Peki saç yağlanmasının sebepleri nelerdir? Hem çevresel hem de genetik olmak üzere pek çok sebebi vardır.

Seboreik Egzema (Seboreik Dermatit)

Saçlı deri, kaşlar, göz kapakları, yüzün orta bölgesi, sternal alan, aksilla, genital alan gibi bölgelerin kronik, yüzeyel, inflamatuar hastalığıdır. Lezyonlar soluk eritemli zeminde üzeri sarı yağlı skuamlar ile karakterizedir.

Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Psoriasis yani sedef hastalığı dünya nüfusunun %2’sinde görülen ve devamlılığı olan bir deri hastalığıdır. Hafif kabarık bir zeminde beyaz, kalın, parlak ve kuru kepeklerin oluşması sebebiyle halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Hastalık, bazı hastalarda birkaç yıl ya da ay sürebilirken bazı hastalarda ömür boyu devam edebilir. Döküntülerin az veya çok olması kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalarda hafif bir biçimde yalnızca diz, dirsek, saçlı deri gibi belli başlı bölgelerde görülebilir. Bazı hastalarda hastalık tüm vücutta seyredebilir.

Sivilce Kremi

Sivilce dendiği zaman akla ilk olarak en yaygın olarak görülen bir tür hastalık olan ergenlik sivilceleri gelir. Yaşa ve cilt tipine göre değişkenlik arz eden bu olgu, sadece bir sivilce kremi ile geçiştirilecek bir durum değildir. Bu nedenle gençlerin çoğunlukla belli yaş aralıklarında başından geçen ve canlarını çok sıkan ergenlik sivilcesi olgusuna öncelik vermek istiyorum.

Su veya Yağ Bazlı Nemlendiriciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt tipiniz ne olursa olsun günlük cilt bakımında bir nemlendirici kullanmanız gerekir, ancak su bazlı veya yağ bazlı bir nemlendirici seçmek konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu nemlendirici türlerinin her ikisi de cilt tipinizin özelliklerine göre belirli yararlar sağlamakla birlikte bilmeniz gereken ayrım noktaları vardır. İster aşırı kuru, ister yağlanmaya eğilimli bir cildiniz olsun cildinizin sağlığını korumak adına günlük olarak nemlendirici kullanmanız gerekir. Su bazlı nemlendiriciler uzun vadede her zaman cildinize daha fazla nem kazandırabilirler, bu da deri yaşlanması belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirir, ayrıca ciltte hafif biçimde hissedildikleri ve gözenekleri tıkama riskleri nispeten daha düşük olduğu için kullanımları daha kolaydır. Nemlendiricilerin anti-aging etkileri olduğu da kanıtlanmıştır.

Şampuan

Şampuan bilindiği üzere halkımızın en fazla 50-60 yıl önce gündemine giren bir yıkama ve temizleme aracıdır. Ondan önceleri uzun yıllar saç ve vücut temizliği için sabun kullanılmış olup, günümüzde de insanımız hala sabunla yetinmektedirler. Hatta sabun kullanmayı çok önemseyip, şampuan kavramını küçümsemektedirler. Bunda genetik kodlarından gelen sabunla temizlenmek daha iyidir anlayışının büyük etkisi vardır. Halbuki hiçbir sabunun ama hiçbir sabunun, şampuan kadar net temizlik sağlama gücü, bilimsel olarak yoktur. Bazı sabunlar hakkında üretilmiş ya da türetilmiş, şampuanla ile karşılaştırmalı ve sabunları daha üstün kılan yorumlar, birer ilkel şehir efsaneleridir. Günümüzde önce koyun sonra da maymun klonlanmıştır. Bu hususu hiç unutmamak gerekir. Aya gidildiği günler çok gerilerde kalmıştır.

Şampuanlar Hakkında Bilgiler

Şampuanlar saç ve saç derisini temizlemek için kullanılan saç bakım ürünleridir. Birçok şampuan deriyi oldukça iyi temizler. Bütün şampuanlar % 80-90 oranında su ile, %2-8 oranında yıkayıcı, yumuşatıcı, statik elektriklenmeyi önleyici maddeler içerirler. % 1 civarında ise, koku ve içinde bakteri ürememesi için koruyucu maddeler içerirler. Şampuanlarda paraben bulunmaz.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan

Saç derisinin sağlıklı hale gelmesi için, kullanılacak şampuan dikkatli bir biçimde seçilmelidir. Bu olguya cevap veren yağlanmaya karşı ürünler tercih edilmelidir. Yağlı saçlar için tercih edilen şampuanlar, yağı ciltten kesin etkiyle uzaklaştırmayı sağlayan yıkayıcıları da içerirler.

Yüz Bakımı

Yüz bakımı insanlık tarihi kadar eskidir. Yüzümüz, şahsımızı bir anlamda temsil ederken, diğer açıdan da harici etkilere en açık bölgemizdir. Bu nedenle yüz bakımı önemlidir. Gelişen ekonomik ve teknolojik koşullar, buna bağlı olarak artan pazarlama gayretleri, günümüzde çok artmıştır. Çünkü bakımlı bir yüz, adeta kişinin iç dünyasının da bir yansımasıdır. Bununla yüzünüze bakım adına onu bunu sürün demek istemiyorum ve aslında kaliteli bir bakım için bulamaçlar kullanın demiyorum. Örneğin düzgün bir sinek kaydı traş olup, cildi tahriş olmuş ise (!!!) bir nemlendirici krem süren erkek doğru bir yüz bakımı yapmış olmaktadır. Keza kadınlar için de aynı durum daha bir önem kazanmaktadır. Çünkü kadınları yüz bakımı için pek çok ürünleri sürmeleri konusunda reklamların getirdiği baskı günümüzde olağan üstü boyutlara ulaşmıştır.

Yüz Kremi

Yüz kremi çok önemlidir. Çünkü gerek kişiliğimizi temsil açısından gerekse de dış etkilere en açık bölgemiz olduğundan, yüzümüzün önemi yadsınamaz. Gelişen teknoloji, yoğunlaşan pazarlama gayretleri, özellikle kadınları mutlaka nemlendirici yüz kremi kullanmalarına teşvik etmektedir. Bu hem doğru hem de yanlıştır. Hemen daha baştan ifade etmemiz gerekir ki, yüzü yağlı bir insanın nemlendirici kullanması asla doğru değildir, yanlıştır. Çünkü yağ da bir tür nemlendiricidir, zaten yağlı olan ve nemli olan bir cilde ilaveten nemlendirici sürmek, komedon denilen hafif akneye (sivilce) benzeyen yağ kütlelerinin oluşmasına neden olur. Yağlı bir cilt gül suyu ile temizlenmeli yeterli olmadığı durumlarda ise sarkosin içeren bir yüz temizleme köpüğü ile günde 2-3 kez temizlenmelidir. Bu suretle yüzdeki gereksiz yağlar hafifçe alınacak ve cilt mat bir görüntüye kavuşacaktır.

Zeytinyağının Faydaları

Halk arasında “sıvı altın” olarak bilinen zeytinyağı, bitkisel yağlar arasında faydası en çok olan yağdır. Zeytinyağında bulunan antioksidanlar, E ve C vitaminleri, polifenoller vb. maddeler vücudumuza saymakla bitmeyen faydalar sağlar. Zeytinyağı; sindirim sistemini düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik sağlığını korur. Bunlarla birlikte cilt ve saç için de oldukça faydalıdır.