Yatak

11 Ağustos 2020

Bitkisel Şampuan (Ardıç Özü)

Bugün hastalıklarımızı tedavi eden ilaçların tümü eskiden bitkisel ürünlerdi. Çünkü eski teknolojide tüm bilim dallarında olduğu gibi bu günkü kadar kimya sektörü de gelişememişti. Hatta çok eski yıllarda “şifacı” diye adlandırılan insanlar çeşitli otları toplar, kaynatır, bazen de havanda ezerek suyunu hastalara içirirlerdi. Bu konuda tarihi filmlerde pek çok sahneye rastlamak mümkündür. Ancak bitkisel ürün dendiği zaman çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bazı bitkiler zehirlidir. Günümüzde artık eczacılık fakültelerinde farmakognozi anabilim dalı tamamen bitkileri incelemektedir. Farmakognozi nedir? Farmakognozi, doğadan elde edilen etken maddelerin ve tedavi edici ilaçları inceleyen ve araştıran bir bilim dalıdır. Tabiattan elde edilen, hastalıkların tedavisinde veya koruyucu olarak kullanılan maddelerin bilimsel ve kültürel bir incelemesidir.

İşte bu noktada birkaç yüzyıl önce bir cildiye uzmanı Prof.Dr. Hebra, ardıç çamı ağacının kuru kaynatılmasıyla odun özünden akan katrandan bir şampuan yapmıştır. Koyu renkli ağır akışkan, kokusu pek te hoş olmayan bir sıvı. Dermatoloji bilim dünyasında bu doktorun adına izafeten bu şampuana “Savon De Hebra” adı verilmiştir.

Ülkemizde 1982 yılına kadar dermatologlar Fransızca adıyla Huile De Cade denilen bu ardıç çamı özünü (Latince Juniperus oxycedrus ağacı), belli oranda alkolle eritip, arap sabunu ile çoğaltarak, bir saç ve vücut şampuanı olarak hastalarına reçete etmişlerdir. Bu hammaddeyle yapılan ilkel şampuan ile dahi saç dökülmesi, sedef hastalığı ve kepeklenmeye ve özellikle yağlanmaya da karşı yapılan tedavilerde saç ve vücutta olumlu sonuçlar alınmıştır.

İşte bu noktada Dermadolin firmasının kurucusu, adı geçen bitki özünün alkol ve arap sabunu kullanılmadan; modern kozmetiğin yıkama ham maddeleriyle saçlı deri veya vücuda tatbikini düşünmüş ve Kadolin şampuan Dermadolin firmasının ilk ürünü olarak üretilmiştir. İçine özel bir parfüm konularak, kokunun etkisi azaltılmıştır. Ancak zaten durulandıktan sonra koku hiç kalmamaktadır. Kadolin’de %2 oranında kullanılan Huile De Cade (Ardıç çamı özü) ve içeriğindeki diğer maddelerin etkisiyle yukarıda koyu renkli yazılan tüm olgulara çok iyi gelen bir bitkisel şampuandır. Çünkü ana etken maddesi bitkidir.

Unutmayın hiçbir bitkisel ürün 0 bitkisel değildir ve olamaz da. Bu husus ancak şifacılar zamanında mümkündü!

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ