Yatak

11 Ağustos 2020

Nemlendirici

Cildimiz, vücudumuzun koruyucu mantosudur. Bu tabakaya dermatoloji biliminde “stratum korneum” denir. Deride etkin bir fiziksel bariyer oluşturur. Su kaybını ve derinin kurumasını önlediği gibi zararlı etkenlerden de korur. Derinin normal görünümünü koruyabilmesi için, su içeriğinin un üzerinde (ideali %-30) olması gerekir. Derinin yapısında epidermal lipidler denilen maddeler olarak P oranında seramidler, % kolestrol ve % yağ asitleri bulunur. Bunlar stratum korneumun, yani derinin su tutan en önemli yapısal elemanlarıdırlar.

Vücudumuzu örten bir manto olan derimizi bir tuğla duvara benzetebiliriz. Tuğlaların birbirine tutunup, sağlam bir duvar örülebilmesi için gereken harç malzemelerini hücreler arası hücreler arası lipitler glikosil seramidler olarak değerlendiririz.

Eğer bir deride seramid’ler doğuştan az ise, kuru derili olarak dünyaya gelinir. Yok öyle değil de, dış etkiler veya hastalıklarla (sıcak, soğuk, güneş, lazer, epilasyon, deterjan, şeker hastalığı (diyabet) vb.ları gibi) deri kurur ise, hasarlı deriye mutlaka glikosil seramidler içeren nemlendiriciler krem ya da losyon olarak sürülerek, hasarlı deri yeniden onarılır ve yapılandırılır. Bu nedenle kuru/kurumuş cilde uygun bir nemlendiricinin içeriğinde mutlaka glikosil seramidlerin bulunması hususu, bilimsel bir gerçektir. Bu maddeyi içeren bir ürün etkin ve kaliteli bir nemlendirici sayılır.

İşte aşağıdaki tabloda da görüleceği gibi, bilimin gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak üretilen Ceradolin su bazlı losyon ve Ceradolin yağ bazlı losyon başta gelen etkin ve kaliteli birer nemlendirici ürünlerdir.

Dünyanın en ünlü dermatoloji hocalarından Prof. Dr. Maibach’ın, 2006 yılında Amerikan Klinik Dermatoloji dergisi’ne yazdığı makalede aşağıda şöyle demiştir: “Glikosil Seramidleri içeren formülasyonların deriye topikal olarak (deriye sürülüp, emdirilerek) uygulanmasıyla, bozulmuş ya da hasarlanmış deri koruyucu özelliklerini yeniden kazanır. Bu maddeyi içeren bir ürün en etkin ve kaliteli nemlendirici üründür.

Bir Nemlendirici, İşlevlerine Göre:

 1. Öklüzifler/örtücüler:
  • Vazelin, Lanolin, Mineral yağlar, Dimetikon ve türevleri gibi.
 2. Hümektanlar/su çekiciler ve tutucular:
 3. Yumuşatıcılar/emolyenler:
  • Glikosil Seramidler, Skualen, E Vitamini, Yağ asitleri, Kolestrol, Jojoba yağı
 4. Protein ve deri yapılandırıcıları:

olarak 4’e ayrılırlar.

Bir Nemlendirici Nasıl Olmalıdır?

 • Derinin doğal yapısında bulunan glikosil seramidler içermelidir.
 • Duyarlılık yapmamalıdır
 • Mümkünse kokusuz olmalıdır (Ceradolin yüz kremi ve su bazlı losyonu)
 • Komedojenik olmamalıdır (Ciltte yağ noktaları)
 • Emilimi hızlı olmalıdır
 • Uzun etkili olmalıdır.

Derinin hiçbir sorunu olmasa bile, var olan dengesini korumak ve dış etkilerin neden olacağı hasarları önlemek için, Glikosil Seramidler içeren nemlendiricikullanılmalıdır.

Bu makale dermatolog Doç. Dr. Alev Eken’in izniyle, kendisinin Kozmesotik Etken Maddeler kitabından derlenmiştir.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ