Yatak

11 Ağustos 2020

Keratin Şampuan

Cilt Nedir? Cildimiz vücudumuzun mantosudur. Mantomuz, homeostasis (Dengeleme) mekanizmasıdır adeta. Bu mantonun her bir santimetrekaresinde nerdeyse 10 kıl keseciği (soğancığı), 15 yağ bezeciği, 100 ter bezecikleri, yarım metre kadar kan damarları, yaklaşık 2 metre sinir ve bunu takip eden 3000 duyu sinir sonlanması, 200 ağrı algılayacak sinir sonlanması, 25 tane sinir organı ki basınç algılıyor, 2 tane soğuk algılayan sinir organı ile 12 tane de sıcak algılayan sıcak sinir organı bulunmaktadır.

Cildimizde Neler Var?

Derideki gözeneklerde yağ ve ter bezlerinin cilt yüzeyine açıldıkları kanalların ağızlarıdır. Yani dış kapılarıdır. Derinin bu en dış tabakası keratinosit denilen hücrelerden oluşmaktadır. Yapısında damarlar yoktur. Kalınlığı barındırdığı su içeriğine göre değişmektedir. Bu yüzden Dermadolin ürünlerinden Seranem 4 mevsim saç bakım şampuanındaki içeriklerden biri olan Hidrolize Keratin, Anti Aging etkili bir keratin şampuanıdır. Bu keratin şampuanı saç uzatma, saç kırıklarını giderme gibi sorunları çözümleyen hidrojenle tepkimeye giren sıvıdır.

Keratinositler derinin %5 ini kaplar. Keratinositler hücre içinde keratin adlı proteini üretirler. Keratin şampuanda Dermadolin, taze fasulyeye benzer bir tropikal meyveyi kullanmıştır. Bu meyvedeki glikoz kendi molekülünün 1000 katı oranında su tutabilen bir yapıya sahiptir. Deriyi bir film tabakası gibi kaplar. Karbonhidrat, protein gibi yapılar barındırır. Dolayısıyla bu keratin şampuanda saç için önemli özellikler mevcuttur.

Derinin üst tabakası olarak adlandırılan Epidermis tabakasının alt katmanlarında canlı keratinositlerden bazıları ölmektedir. Bunlar deriden dökülerek atılırlar. Bu hareketliliğe keratinizasyon döngüsü denir. Sağlıklı bir insanda bu döngü 28 gündür. Dermadolin şampuanları bu döngünün sağlıklı bir şekilde geçirilmesini sağlar.

Epirdermisin yani derinin dış tabakasında Stratum corneum denilen ölü ancak biyokimyasal olarak aktif olan korneosit adında hücreler bulunmaktadır. Bunun görevlerinden biri de derinin su kaybını kontrol etmektir. Ancak günümüzde su içememek ya da içmeyi unutmak gibi sıkıntılardan dolayı Dermadolin bu problemi de düşünmüş keratin şampuanını oluşturmuştur. Keratin şampuanına Glikosil Seramidler eklemiştir. Glikosil Seramid epidermisin koruyucu katmanını nemlendirir ve hücreler arası yapının yeniden düzenlenmesi için yardımcı olur.

Tabi ki Seranem 4 mevsim saç bakım şampuanı, güneş ışınlarını filtreleyerek, saç tellerini UV-B ve UV-A2 zararlı ışınlarından korur. Bu epidermisin ikinci tabakası için çok önemlidir. Çünkü ilk ve ikinci tabaka arasında keratinositler arasında Melanositler yer alır. Melanositler ahtopotun kolları gibi yayılır ve üst katmandaki keratinositlere ulaşır. Böylece melanin, keratinositlerin çekirdeklerinin üstüne yerleşerek güneşe karşı hücre kromozomlarını korurlar. Görevleri budur.

Doğanın İşleyişi Bozuldu, Cilt Kendini Nasıl Savunacak?

Ancak bugün ozon tabakası artık eskisi gibi değildir. Gün geçtikçe ozon tabakasındaki açıklık daha da büyümektedir. Oysa organizmanın düzenli işleyişi doğanın normal işleyişine göre ayarlıdır. Dermadolin ürünleri doğanın bozulmaya yüz tutmuş işleyişinde organizmaya yardımcı olacak türde ürünlerdir.

Yeryüzü artık kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yaz mevsimi daha uzun ve oldukça sıcaktır.

Sağlıklı bir insanın günlük terleme miktarı yaklaşık 10 litre kadardır. ? suyu, %0,5 mineral tuzları, %0,5 üre ve organik maddeleri kapsar. Terde aynı zamanda da glukoz da bulunmaktadır. Isı artışı yüzünden organizmanın normal işleyiş düzeni sarsılmıştır. Nem dengesi bozulmuştur. Keratin şampuanı bozuk düzende yaşayan organizmanın nem ihtiyacını karşılamaktadır.

Ozon tabakasında gitgide açılan bu deliğin yüzünden güneşin zararlı UV-B ve A2 ışınlarına maruz kalmaktayız. Epidermisin baskın kromoforu olan Melanin saça renk verir. Aynı zamanda da UV ışınlarını emer ve saç diplerindeki deri hücrelerini korur. Ancak yer kürenin kaldığı bu olumsuz ortamda saç ve derisi için desteğinin sağlanmasında Dermadolin ürünleri epeyce etkilidir.

Cildimiz yani mantomuz, www.dermadolin.com.tr sayfasında yer alan ürünlerinin yardımıyla savunmasını tam yapabilecek daha doğal ve güçlü korumaya sahip olabilirsiniz.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ