Yatak

11 Ağustos 2020

Saçlı Deri Yağlanması

Saç derisinin sağlıklı hale gelmesi için, kullanılacak şampuan dikkatli bir biçimde seçilmelidir. Bu sebeple yağlanmaya karşı ürünler tercih edilmelidir. Yağlı saçlar için tercih edilen şampuanlar, yağı arıtmayı sağlayan temizleyiciler içerirler.

Saçlar Ne Kadar Zamanda Bir Yıkanmalıdır?

Şampuanlar, saçlı deriyi temizlemek ve saç sağlığını korumak amacıyla üretilirler. Bu sebeple şampuan seçerken saçlı deri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yağlı saçın sık sık yıkanması, saç derisinde bulunan yağ hücrelerinin alışkanlık kazanmasına ve bu sebeple daha fazla yağlanmasına neden olabilir. Yağ salgısı çok fazla olan saçlar bir günde hatta birkaç saatte yağlanabilir. Fakat bu durumda dahi günde bir kereden fazla saçlarınızı yıkamamalı, mümkün olduğu durumda da 2 günde bir yıkanmalıdır.

Yağlı Saçlar İçin Nasıl Şampuanlar Tercih Edilmelidir?

Yağlanma karşıtı şampuanlardan beklenen; saçın yapısını geliştirmesi, saç diplerini güçlendirmesi, saçın kırılmasını ve derinin kurumasını engellemesi ve nemlendirici etkiler yaratmasıdır. Şampuanlar, her saç tipine uygun olarak üretilir. Yağlı saç tiplerine uygun olarak üretilen şampuanlar, az nemlendirici ve güçlü yıkayıcılar içerir. Disodyum Undesilen Amido MEA-Sulfosüksinat içeren şampuanlar, yağlanma problemini ciddi bir şekilde kontrol altına alırlar. Bkz. www.dermadolin.com.tr sayfasının kepek şampuanları bölümünde yer alan Kadolin ve Sedolin şampuanlar

Saç Kremleri Kullanılmalı Mıdır?

Saç kremi ve içerisinde nemlendirici kullanılan ikisi bir arada saç ürünleri yağlı saçlar için uygun değildir. Bunlar, daha fazla yağlanmaya sebep olurlar. Aslında yağ, saç için en önemli koruyucudur. Şampuanların içerisinde yer alan nemlendiriciler, deriden salgılanan yağın saçta yayılmasına sebep olarak saçı olumsuz yönde etkilerler. Eğer mutlaka saç kremi kullanılacaksa, yıkama gerçekleştikten sonra, hafif bir biçimde, yalnızca saç uçlarında kullanılmalıdır.

Saçlar Nasıl Şekillendirilmelidir?

Saçı sürekli fırçalarsanız saçınızın daha hızlı yağlanmasına sebep olursunuz. Fırçalama işlemi yağ bezlerinin aktif hale gelmesini sağlar. Bunun yanı sıra saçlarınızı mümkün oldukça toplamamalısınız.

Yağlı Saçın Zararları Nelerdir?

Aşırı yağlanma sorunu çözülmediği durumda saçlarda dökülme yaşanmaya başlar. Bunun yanında pitrossporium ovale adlı saçlı deride yer alan mantarın sayısının artması, saçın kepeklenmesine ve seboreik dermatitin ortaya çıkmasına neden olur. Hatta bu durum devam ederse, psoriasis yani halk arasında bilinen ismiyle “sedef” hastalığı yaşanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı saçlı deride yağlanmanın önlenmesi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ