Yatak

11 Ağustos 2020

Yağlı Saçlar İçin Şampuan

Saç derisinin sağlıklı hale gelmesi için, kullanılacak şampuan dikkatli bir biçimde seçilmelidir. Bu olguya cevap veren yağlanmaya karşı ürünler tercih edilmelidir. Yağlı saçlar için tercih edilen şampuanlar, yağı ciltten kesin etkiyle uzaklaştırmayı sağlayan yıkayıcıları da içerirler.

Saçlar Ne Kadar Zamanda Bir Yıkanmalıdır?

Şampuanlar, saçlı deriyi temizlemek ve saç sağlığını korumak amacıyla üretilirler. Bu sebeple şampuan seçerken saçlı deri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yağlı saçın sık sık yıkanması, saç derisinde bulunan yağ hücrelerinin alışkanlık kazanmasına ve bu sebeple daha fazla yağlanmasına neden olabilir.

Yağ salgısı çok fazla olan saçlar bir günde hatta birkaç saatte tekrar yağlanabilir. Fakat bu durumda dahi günde bir kereden fazla saçlarınızı yıkamamalı, mümkün olduğu kadar da 2 günde bir yıkamalıdır. Eğer her gün yıkanmak gibi olmazsa olmaz bir alışkanlığınız varsa, hiç değil ise, her gün şampuan kullanmamalı, arada saçlarınızı sade su ile de yıkamalısınız. 

Yağlı saçlar için şampuan, en fazla gün aşırı kullanılmalıdır.

yağlı saçlar için şampuan önerisi

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Nasıl Seçilir?

Yağlanma karşıtı şampuanlardan beklenen; saç ve saçlı derinin yağını gidermesinin yanı sıra, yağlanmayı da kontrol altına almasıdır. Bu en önemli özelliğin yanı sıra saçın yapısını geliştirmesi, saç diplerini güçlendirmesi, saçın kırılmasını ve derinin çok ta kurumasını engellemesi ve nemlendirici etkiler yaratmasıdır.

Şampuanlar, her saç tipine uygun olarak üretilir. Yağlı saçlar için şampuan, saç ve saçlı deri tiplerine uygun olarak üretilen şampuanlardır. Ayrıca daha az az nemlendirici ve ama güçlü yıkayıcılar içerirler. Disodyum Undesilen Amido MEA-Sulfosüksinat içeren şampuanlar, yağlanma problemini ciddi bir şekilde kontrol altına alırlar. Bkz. www.dermadolin.com.tr sayfasının kepek şampuanları bölümünde yer alan Kadolin ve Sedolin şampuanlar

Saç Kremleri Kullanılmalı Mıdır?

Saç kremi veya içeriğinde nemlendirici de bulunan ikisi bir arada saç şampuanları yağlı saçlar için uygun değildir. Bunlar, daha fazla yağlanmaya sebep olurlar.

Aslında yağ, saç için en önemli koruyucudur. Ayrıca üzerine gelen saç kremi, saçın görümünü ve yapısını bozar. Şampuanların içerisinde yer alan nemlendiriciler, deriden salgılanan yağın saçta yayılmasına sebep olarak saçı olumsuz yönde etkiler.

Eğer mutlaka saç kremi kullanacaksanız, yıkama gerçekleştikten sonra, hafif bir biçimde, yalnızca saç uçlarında kullanınız.

Saçlar Nasıl Şekillendirilmelidir?

Saçı sürekli fırçalarsanız saçınızın daha hızlı yağlanmasına sebep olursunuz. Fırçalama işlemi yağ bezlerinin aktif hale gelmesini sağlar. Bunun yanı sıra saçlarınızı mümkün oldukça sıkıştırıp, toplamamalısınız. Fön çekmek te çok zararlıdır.

Yağlı Saçın Zararları Nelerdir?

Aşırı yağlanma sorunu çözülmediği durumda saçlarda dökülme yaşanmaya başlar. Bunun yanında “pitrosporum ovale” adlı saçlı deride yer alan mantarın sayısının artması, saçın kepeklenmesine ve seboreik dermatitin ortaya çıkmasına neden olur.

Hatta bu durum devam ederse, seboreik dermatit ya da psoriasis yani halk arasında bilinen ismiyle “sedef” hastalığı yaşanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı saçlı deride yağlanmanın önlenmesi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenlerle de yağlı saçlar için şampuan kullanmak gerekir.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ