Yatak

11 Ağustos 2020

Sivilce Kremi

Sivilce Kremi tavsiyemiz öncesinde dilerseniz sivilce nedir? Sivilce Nasıl oluşur bunu bir anlatalım.

Sivilce dendiği zaman akla ilk olarak en yaygın olarak görülen bir tür hastalık olan ergenlik sivilceleri gelir.

Yaşa ve cilt tipine göre değişkenlik arz eden bu olgu, sadece bir sivilce kremi ile geçiştirilecek bir durum değildir. Bu nedenle gençlerin çoğunlukla belli yaş aralıklarında başından geçen ve canlarını çok sıkan ergenlik sivilcesi olgusuna öncelik vermek istiyorum.

Sivilce Tedavileri

Aknenin, yani sivilcenin kontrolü uzun bir zamanı gerektirir. Sivilce tedavileri sadece yeni sivilcelerden korunmayı sağlar. Zaten her çıkan sivilce kendiliğinden düzelir.

Ancak bu durum birazcık zaman alır. Eğer sivilceleriniz 5-7 haftada geçmez ise, tedavi metodu değiştirilmelidir.  

Cildiye doktorunuzun tercih ettiği tedavi, aknenizin tipi ve şiddetine göre farklılıklar gösterir. Ara sıra akneye benzeyen bir döküntü, makyaj malzemeleri, losyonlar, kadınların adet dönemleri veya ağızdan kullanılan ilaçlardan dolayı oluşabilir. Bu nedenle doktorunuza mutlaka cildinize uyguladığınız ürünler veya ağızdan kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Ergenlik Sivilceleri

Ergenlik sivilcelerine daha ziyade yağlı ciltlerde rastlanır. Eski yıllarda klasik akne tedavisi olarak sülfür (kükürt), salisilik asit ve gülsuyu içeren bir losyon, tetrasiklin ham maddesini içeren bir antibiyotik tablet ile soyucu veya tedavi için kortizon içeren bir krem ya da merhem verilirdi.

Ayrıca hastanın cildi yağlı ise, ayrıca gül suyu ile muntazaman silmesi de istenirdi. Bu tedavi halen basit aknelerde geçerli ve etkilidir. Hele gül suyu, cildiniz eğer yağlı ise, bir rahatsızlığınız olmasa bile, biriken fazla yağları alan ve mutlaka kullanmanız gereken bir üründür.

Hangi Tip Aknede Hangi İlaçlar Kullanılmalıdır?

Hafif aknede daha çok topikal, dışarıdan sürülen, bir sivilce kremi kullanılması genellikle yeterlidir. Orta derecede aknede ise topikal, dıştan sürülen ilaçlara ilaveten örneğin tetrasiklin ya da doksisiklin  grubu bir antibiyotik eklenmesi uygun olur. Şiddetli aknede ise isotretinoin gurubu oral, yani ağızdan alınan tabletler mutlaka kullanılmalıdır.

Ancak isotretinoin gurubundan bir ilaç kullanan hastanın takibi, düzenli olarak bir cildiye doktoru tarafından mutlaka yapılmalıdır.

Günümüzde sık rastlanabilen bir durum da genç nesil dermatologların, hafif bir aknede dahi bu ilacı rahatlıkla hastasına vererek, kısa sürede olumlu sonuç almak istemeleridir. Bu çok yanlış bir tutumdur.

Çünkü isotretinoin gurubu ilaçlar, kullanıldığı sürelerde karaciğer fonksiyonlarını bozmakta ve de kolestrol ve lipit dengelerine de olumsuz etkide bulunmaktadırlar. Hatta kullanıldıktan sonra geçecek 2 yıl içinde hamile kalınmaması dahi gerekmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdırlar.

Bir de bu gurup ürün kullananların cildi aşırı ve hatta rahatsız edecek kadar kurur. Çünkü bu tür aknenin, tedavisi derinin yağ salgılamasının önüne geçmekle mümkündür. Bu nedenle oluşacak kuruluğun ve gerginliğin giderilmesi için Ceradolin su bazlı losyon ya da Ceradolin kremler mutlaka kullanılmalıdır. Bkz. www.dermadolin.com.tr.

Sivilce kremi olarak, Pirdolin krem, etkili bir sivilce önleyici üründür. Aynı markanın bir de losyonu mevcuttur. Bu iki tip ürün, akne vulgaris denilen, yağ bezi birikiminin müzmin ve yangılı bir hastalığına önleyici etkisi olan birer kozmetik bakım ürünüdürler.  

Kullanmadan önce cildi bir yüz yıkama köpüğü ile temizlemenin yararı vardır. Bu tür sivilceler çoğunlukla 12-25 yaş arasında ve daha ziyade erkeklerde görülürler. Pek ender olarak 30 yaşın üzerinde de çıktığına rastlanmıştır.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ