Yatak

11 Ağustos 2020

Erkek Saç Bakımı

Çağlar boyunca erkek saç bakımı erkekler için çok önemli olmuştur. Antik dönemden beri erkekler saçlarını çekiciliğin anahtarı olarak görmüştür. İşte bu yüzden erkek saç bakımı için araştırmalar yapılmıştır. O dönemin Yunan erkekleri saçları için zeytinyağı, aromatik kokular ve baharatlar kullanmışlardır. Balmumundan losyonlar yaparak saçlarının parlak görünmesini sağlamışlardır.

Osmanlı döneminde erkek saç bakımında zeytinyağlı sabunla yıkanan saçı yumuşatmak için hatmi çiçeği ile ebegümeci bitkisinin yağı çıkarılıp saça sürmüşlerdir. Saçların bu şekilde dökülmesi engellendiği düşünülmüştür. Bazen de bir bardak Hibiscus (Kerkede) bitkisini yine bir bardak ebegümeci bitkisiyle beraber 15 dakika boyunca bir litre suda kaynatıp soğutup süzerlerdi. Bu soğumuş bitki suyu ile saçlar durulanırdı. Böylece saçlar hem yumuşar, beslenir hem de mis gibi kokardı.

Bugün Dermadolin erkek saç bakımında daha geniş bir yelpazede daha farklı bitkileri de kullanarak ama kalıcı ve tedavi edici bir yöntem bulmuştur.

Erkek Saç Bakımı Sorunları Nelerdir?

Erkekler saçlarında zamanla birçok problem yaşayabilir. Bunlar genetiğe, beslenmeğe, hava şartlarına, mevsimlere bağlı olabilir.  Fön makinası, düzleştiriciler, güneş ışınları sorun yaratır. Tabi, saçların sağlığı erkeklerin psikolojileriyle de etkilidir. Eğer saç problemleri 1-2 aydan fazla devam ediyorsa gerçekten sorun var demektir; Sorunlar yağlanma, kepeklenme, saç dökülmesi, kafa derisi kuruluğu, egzama, pullanma, kabuklanma olabilir. Bu gibi durumlarda ise Dermadolin ürünleri oldukça yaygın kullanılmaktadır. Çünkü bu ürünler erkek saç bakımında kalıcı çözümler getirmektedir. Yani tedavi edici içeriğe sahiptir. Dermadolin’in bu güvenirliği de GMP sertifikasına sahip olmasındandır.

Erkek Saç Bakım Ürünü Kullanmalı Mıyız?

Elbette, erkek saç bakımı ürünü kullanılmalıdır. Örnek verecek olursak erkeklerde sıkça mantar görülür ki kepek de bir tür mantardır; Dermadolin bu sorunu yatıştırmak ve kalıcı bir şekilde çözmek için zink piritiyonu Disodyum Undesilen Amido MEA ile kombine etmektedir.

Dermadolin cildiye doktorlarının tercih ettiği Ardıç katranını da kepekli saçlar kullanılmaktadır.

Bazı erkekler saç bakımına çok önem verir, saçlarını her gün yıkar. Oysa her gün saç yıkamak saçın nem derecesini düşürür. Saç diplerindeki özel yağ dokusunun bozulmasına neden olur; Kafa derisi yağ ve nem dengesini kaybeder, kurur ve saçlar dökülür. Bu noktada su bazlı ya da yağ bazlı ürünler önem kazanmaktadır.

Erkek saç bakımında vitaminler de çok önemlidir. Bu yüzden saç sorunlarında tedavi edici bir özelliği olan Dermadolin ürünleri bitkisel proteinler (mısır, buğday, soya gibi) içermektedir; Örneğin; bitkisel polisakkarit molekülü 1000 katı kadar su içerir. Bu da saçın ihtiyacı olan nem oranını dengelemektedir.

Dermadolin Provitamin B5i de kullanmaktadır. Çünkü bu saç kılının yapısında bulunan keratin sentezi için gerekli olan bir vitamindir.

Erkek saç bakımı çağlar boyu önemli olduğundan bakım ürünleri de o derece önem kazanır. Saça uygulanan destek ürünler saça canlılık verir. Saçı besler, gürleştirir.

Erkeklerin bu zaafını yetkisiz, bilgisiz kişiler kullanmaktadır. Sağlığa zararlı ürünler satmaktadır. Ucuz diye bu ürünleri kullanan kişilerin saç sorunları daha da büyümekte, geri dönüşü olaya yola girmektedir.

Erkek Saç Bakımı Ürünü Nasıl Seçmeliyiz?

Piyasada saç bakımıyla ilgili birçok ürün bulunmaktadır. Peki, seçim nasıl yapılmalı?  O üründe sorunla ilgili kullanım nasıl olmalı? Peki, ürün seçiminde kime güvenilmeli?  Güvenirken ölçüt ne olmalı? Nelere dikkat edilmeli? Tabi ki eczaneye değil ürüne güvenmeli; ama doğru ürüne. Bu güvende “Good Manufactoring Practices” GMP sertifikasına sahip olmak en önemli noktadır. Dermadolin, bu sertifikaya sahiptir. Ürünlerde Paraben, üre, kortizon kullanılmamış olması gerekir. Ürünlerde keratin kullanılmış olmalıdır. Dermadolin, bu özelliğe sahiptir.

Erkek saç bakımı için keratin önemlidir. Keratin, saçları esnekleştirir, abuk kırılmasına engel olur. Yıpranmış saçları onarır. Dermadolin ürünlerinde keratin kullanmaktadır. Yani erkek saç bakımında bu ya da buna benzer sorunlarda sadece zeytinyağı yumurta gibi eski geleneksel yöntemler artık yerini modern çağda bilimsel olarak hazırlanan etkili ürünlere bırakmıştır.

Dermadolin, bilimsel şekilde bitkilerden destek alarak hazırlanmış etkili bir erkek saç bakımı üründür. 

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ