Yatak

11 Ağustos 2020

Saç Bakım Ürünleri

Cildimizi bir manto gibi koruyan derimizin üstünde, yine baş bölgemizi koruyan ve görsel estetiğimizi sağlayan saçlarımız bulunur. Saç bakım ürünleri insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar doğal olarak güzel ve düzgün görünmek isterler. Bu görüntüyü tamamlayan en önemli unsur ise, saçlarımızdır. İşte bu nedenlerle her dönemin teknolojik durumuna göre çeşitli saç bakım ürünleri kullanılagelmiştir. Son yüz yıllık sürece bakıldığında insanlar en doğal ürün diyerek arap sabunu ile yıkanırken, sonraları ilerleyen sabun üretimi nedeniyle sabunlara geçmişler ve ondan sonraki aşamada da şampuanlar saç bakım ürünleri olarak devreye girmişlerdir.

Bu defa konu çok çeşitlenmiş bu gelişim süreci beraberinde çok çeşitli tartışmaları da gündeme getirmiştir. Ayrıca gelişen teknoloji saç tiplerini en az 3 e ayırarak, normal, yağlı ve kuru saç tipleri olarak adlandırmıştır. Bunun yanı sıra ince telli saç, dökülen saç, seyrek saç gibi pek ayrıntılı türlerde hayatımıza girmiştir.

Saç bakım ürünleri önem kazandıkça, ham madde üreticileri ve tedarikçileri konuları manüple ederek, SLES içermez gibi sözlerle tüketiciyi daha pahalı ürünlere yönlerdirmişlerdir. İnce telli ve zayıf saçları olan bir kişi bunu kullanırsa, elbette iyi olur. Ama yağlı saçları olan bir insanın saçlarını yıkamak için pahalı olan SLES içermeyen saç bakım ürünleri kullanmasında isabet yoktur.

Dünyanın doğu ile batı yarım küresi arasında bir köprü olarak bulunan ülkemiz insanlarının saçı derisi ve dolayısı ile saçları genellikle yağlıdır ve hatta kepeklidir. Kepekleri gidermek ve yağları temizlemek için TV de her reklam yapan ürünü kullanmak doğru değildir. Bir de kendilerine bloger denilen ve para karşılığında ürünleri öven ünlü kişilerin yazdıklarını da ciddiye almayın. Bir an için düşünün, bu blogerlerin bir ürünü kötülediklerini ya da beğenmediklerini yazdıklarını gördünüz mü? Göremezsiniz, çünkü ürünle ilişkileri etkisel değil, ticaridir.

Saçlarınız hava koşullarının dışında bizzat sizin estetik uğruna uyguladığınız yanlış metotlarla da yıpranır. Örneğin saçı boyamak, jöle sürmek, fön çekmek, her gün şampuanla yıkanmak ya da geç yıkanmak, çok sıcak su kullanmak vb. gibi çeşitli etkenler mevcuttur.

Saçlarınızı haftada en fazla 3 kere şampuanla yıkamak yeterlidir. Eğer her gün yıkanmak gibi bir isteğiniz var ise, ara günlerde saçlarınıza şampuan tatbik etmeyin, sadece suyla yıkayın. Çünkü, saçlarınızı her gün şampuanla yıkamanız halinde, saçlı derinizde olması gereken yağ miktarını çok azaltmış bulunursunuz. Bu defa yağ bezleri saçlı deride olması gereken normal yağ miktarını sağlamak için aşırı çalışır ve bunun sonucunda saçlarınız daha çabuk yağlanır. Bu kısır bir döngüdür. Siz sık yıkandıkça, yağlanmanız daha da artar.

Bir de saç tellerinin güçlenmesi için biotinli şampuanların önemi pazarlanır. Biotin suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir farklı ülkelerde biyotin , vitamin H ve B7 vitamini olarak ta adlandırılır. Etki alanı sebebiyle saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır. Saç ve tırnaktaki yoğun besleyici etkisi sebebiyle biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır. Ancak bu madde bir şampuan içinde kısa süren yıkanma esnasında bir sihirbaz etkisi göstererek, saçlarınızı kuvvetlendirmeye yetmez. Onun için bu maddenin tabletleri vardır ve içilerek etki sağlanabilir.

Fakat buna karşılık Glikosil seramidlerArgan çekirdeği özüBitkisel polisakkarit ve Hirdolize keratin gibi maddeleri içeren bir şampuanla, içerikteki yararlı maddeler bir yıkanma esnasında saça penetre olarak, yani tutunarak gereken olumlu etkiyi sağlarlar. Zaten bu maddelerin ağızdan alınan tabletleri de yoktur.

Saç bakım ürünlerini dikkatlice seçmeniz önerilir.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ