Yatak

11 Ağustos 2020

Yüz Bakımı

Yüz bakımı insanlık tarihi kadar eskidir. Yüzümüz, şahsımızı bir anlamda temsil ederken, diğer açıdan da harici etkilere en açık bölgemizdir. Bu nedenle yüz bakımı önemlidir. Gelişen ekonomik ve teknolojik koşullar, buna bağlı olarak artan pazarlama gayretleri, günümüzde çok artmıştır. Çünkü bakımlı bir yüz, adeta kişinin iç dünyasının da bir yansımasıdır. Bununla yüzünüze bakım adına onu bunu sürün demek istemiyorum ve aslında kaliteli bir bakım için bulamaçlar kullanın demiyorum. Örneğin düzgün bir sinek kaydı traş olup, cildi tahriş olmuş ise (!!!) bir nemlendirici krem süren erkek doğru bir yüz bakımı yapmış olmaktadır. Keza kadınlar için de aynı durum daha bir önem kazanmaktadır. Çünkü kadınları yüz bakımı için pek çok ürünleri sürmeleri konusunda reklamların getirdiği baskı günümüzde olağan üstü boyutlara ulaşmıştır.

Kadının kendisine bir yüz bakımı ürünü almak için girdiği herhangi bir yerde, 15 gün bile olmayan bir marka eğitimiyle adına uzman denilen hatun kişiler, kendisine; “nemlendirici olarak ne kullanıyorsunuz” sorusunu hemen sorar. İşte bu anda kadınlar eğer cilt yapılarını doğru bilip, ne tür ürünler kullanmaları gerektiğini iyi biliyorlar ise, yani yüz bakımı konusunda kendi kendilerinin uzmanı iseler sorun yoktur. Ama aksi ise o kadın için sorun vardır. Örneğin kadının cildi yağlı ise…

Çünkü bir tüketim propagandası sonucunda oluşan girdap kadınları mutlaka nemlendirici yüz kremi kullanmaya çekmekte, teşvik etmektedir. Bu hem doğru hem de yanlıştır. Hemen daha baştan ifade etmemiz gerekir ki, yüzü yağlı bir insanın nemlendirici kullanması asla doğru değildir, yanlıştır. Çünkü yağ da bir tür nemlendiricidir, zaten yağlı olan ve nemli olan bir cilde ilaveten nemlendirici sürmek, komedon denilen hafif akneye (sivilce) benzeyen yağ kütlelerinin oluşmasına neden olur. Yağlı bir cilt gül suyu ile temizlenmeli yeterli olmadığı durumlarda ise sarkosin içeren bir yüz temizleme köpüğü ile günde 2-3 kez temizlenmelidir. Bu suretle yüzdeki gereksiz yağlar hafifçe alınacak ve cilt mat bir görüntüye kavuşacaktır.

Ama doğuştan kuru ya da dış etkilerle (sıcak, soğuk, lazer, epilasyon, güneş vb. gibi) nedenlerle kurumuş ciltlere mutlaka nemlendirici yüz kremi ya da losyonu kullanılmalıdır. Ancak bu noktada da çok önemli bir soru ortaya çıkmaktadır. Bir yüz bakımı için nemlendirici krem alırken içeriğinde neler olmasına dikkat etmeliyiz?

Eğer bir ciltte glikosil seramid’ler doğuştan az ise, kuru derili olarak dünyaya gelinir. Yok öyle değil de, dış etkiler veya hastalıklar (sıcak, soğuk, güneş, lazer, epilasyon, deterjan, şeker hastalığı (diyabet) vb.ları gibi) yaşayan deri  mutlaka kurur. İşte bu gibi durumlar esnasında veya sonrasında deriye mutlaka glikosil seramidler içeren nemlendiriciler krem ya da losyon olarak sürülerek, hasarlı deri yeniden onarılır ve yapılandırılır. Bu nedenle kuru/kurumuş cilde uygun bir yüz bakımı ürününün içeriğinde derinin doğal yapısında bulunan glikosil seramidlerin mutlaka bulunması hususu, bilimsel bir gerçektir. Bu maddeyi içeren bir ürün en etkin ve kaliteli kaliteli bir yüz bakımı ürünüdür.

Yüz bakımı ürünleri, işlevlerine göre:

 1. Öklüzifler/örtücüler:
  • Vazelin, Lanolin, Mineral yağlar, Dimetikon ve türevleri gibi.
 2. Hümektanlar/su çekiciler ve tutucular:
 3. Yumuşatıcılar/emolyenler:
  • Glikosil Seramidler, Skualen, E Vitamini, Yağ asitleri, Kolestrol, Jojoba yağı
 4. Protein ve deri yapılandırıcıları:

olarak 4’e ayrılırlar.

İdeal bir yüz bakımı ürünü nasıl olmalıdır?

 • Derinin doğal yapısında bulunan glikosil seramidler içermelidir.
 • Duyarlılık yapmamalıdır
 • Mümkünse kokusuz olmalıdır (Ceradolin yüz kremi ve su bazlı losyonu)
 • Komedojenik olmamalıdır (Ciltte yağ noktaları)
 • Emilimi hızlı olmalıdır
 • Uzun etkili olmalıdır.

Derinin hiçbir sorunu olmasa bile, var olan dengesini korumak ve dış etkilerin neden olacağı hasarları önlemek için, Glikosil Seramidler içeren etkin ve kaliteli yüz bakımı ürünü kullanılmalıdır.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ