Yatak

11 Ağustos 2020

Su veya Yağ Bazlı Nemlendiriciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su ve yağ bazlı nemlendiriciler : Cilt tipiniz ne olursa olsun günlük cilt bakımında bir nemlendirici kullanmanız gerekir, ancak su bazlı veya yağ bazlı bir nemlendirici seçmek konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Bu nemlendirici türlerinin her ikisi de cilt tipinizin özelliklerine göre belirli yararlar sağlamakla birlikte bilmeniz gereken ayrım noktaları vardır.

İster aşırı kuru, ister yağlanmaya eğilimli bir cildiniz olsun cildinizin sağlığını korumak adına günlük olarak nemlendirici kullanmanız gerekir.

Su bazlı nemlendiriciler uzun vadede her zaman cildinize daha fazla nem kazandırabilirler, bu da deri yaşlanması belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirir, ayrıca ciltte hafif biçimde hissedildikleri ve gözenekleri tıkama riskleri nispeten daha düşük olduğu için kullanımları daha kolaydır. Nemlendiricilerin anti-aging etkileri olduğu da kanıtlanmıştır.

Su Bazlı Nemlendirici Nedir?

Aslında su bazlı nemlendiriciler ve yağ bazlı olanlar arasında sadece basit bir temel fark vardır, bu da ürün içeriklerine bakınca kolayca anlaşılabilir.

Su bazlı bir nemlendiricinin içerik listesinde su (veya Aqua) ilk sırada yer alır; yağ bazlı bir nemlendirici ise içerik listesinde “yağ” olarak tanımlanmış ya da yağ olarak bilinen bir etken madde yazar. Bunun dışında her iki bazda da olan ürünlerin içeriğinde benzer veya ortak etken maddeler yer alabilirler.

Örneğin her iki tipteki nemlendiriciler cildi yumuşatan “emolient” (Seramid, Bitkisel Skualan, E vitamini) maddeler ve cildin havadaki nemi yakalayıp  hapsetmesini ve kullanmasını sağlayan, su tutucu “humektan” (Bitkisel polisakkarit, Gliserin, Bal, Pantenol) adı verilen maddeler içerirler.

Diğer etken maddeler ise, nemi cilde hapsetmeyi kolaylaştıran, antioksidan özellik göstererek deriyi güneş ışınlarının ve çevresel koşulların yarattığı hasardan koruyan maddeler olabilir.

Su bazlı nemlendirici hafif olduğundan 2 kat halinde sürülerek makyaj bazı olarak da kullanılabilir, bu durumda gözeneklerin tıkanmasına neden olmadan gün boyunca ciltte kalmaları mümkün olur. Kolayca ve çabucak emilirler ancak çok kuru ciltler için her zaman birinci seçenek olmayabilirler. 

Ancak, etkin bir su bazlı nemlendirici içeriğinde mutlaka Glikosil Seramidler bulunmalıdır. Lütfen bakınız, EN İYİ NEMLENDİRİCİLER adlı blog yazımız. Bu noktada www.dermadolin.com.tr sayfasından Ceradolin parfümlü/parfümsüz kremler ile Ceradolin Hidro losyonu inceleyebilirsiniz.

Bitkisel Polisakkaritler (Bitkisel Hyaluronik Asit)

Bitkisel polisakkaritler, tüm yaşayan organizmaların bağ dokusunda doğal olarak bulunan, su tutma kapasitesine sahip bir temel maddedir. Genç yaşlarda cildin gergin, dokuların nemli ve canlı kalmasını sağlar; onlara mekanik olarak destek verirler.

Yaşla birlikte derideki üretiminin azalması sonucunda cilt önemli bir desteğini (esnekliğini, gerginliğini) kaybeder; deri yaşlanması ortaya çıkar.

Hyaluronik asit eş değerlisi olan bitkisel polisakkaritler içeren kem ve losyonlar deriye uygulandığında, derinin nem oranı artar; cilt üzerinde ince bir film tabakası oluşturup ve kolajen liflerini etkileyerek yumuşama, esneklik ve yeniden yapılanmayı sağlar.

Bu nedenle kuru/kurumuş cilde uygun bir su bazlı nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Bitkisel polisakkarit bulunması doğru olur.

İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ve test sonuçlarının gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin parfümsüz su bazlı krem ile Ceradolin-P parfümlü nemlendirici yüz kremleri ile Ceradolin Hidro su bazlı nemlendirici losyonCeradolin kepeğe karşı nemlendiricili yoğun saç bakım şampuanıPirdolin su bazlı nemlendirici krem ile  Pirdolin su bazlı nemlendirici losyon bu amaçla üretilmiş doğru ve en iyi nemlendiricilerdir.

Ceradolin Su Bazlı Nemlendirici Losyon

Bitkisel Skualan

Yukarıdaki nedenlerle kuru/kurumuş cilde uygun bir su bazlı nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Bitkisel skualan’ın bulunması doğru olur.

İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ve test sonuçlarının gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin parfümsüz su bazlı krem ile Ceradolin-Pparfümlü nemlendirici yüz kremleri ile Ceradolin Hidro su bazlı nemlendirici losyonPirdolin su bazlı nemlendirici krem ile  Pirdolin su bazlı nemlendirici losyon bu amaçla üretilmiş doğru ve en iyi nemlendiricilerdir.

Doğal Shea yağı

Yukarıdaki nedenlerle kuru/kurumuş cilde uygun bir su bazlı nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Doğal Şia yağının bulunması doğru olur.

İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ve test sonuçlarının gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin parfümsüz su bazlı krem ile Ceradolin-P parfümlü nemlendirici yüz kremleri ile Ceradolin Hidro su bazlı nemlendirici losyonCeradolin kepeğe karşı nemlendiricili yoğun saç bakım şampuanıPirdolin su bazlı nemlendirici krem ile  Pirdolin su bazlı nemlendirici losyon bu amaçla üretilmiş doğru ve en iyi nemlendiricilerdir.

Yağ Bazlı Nemlendiriciler

Bu tür nemlendiricilerin içerdikleri “yağ” sözcüğü bazı kullanıcıların aklında ilk aşamada soru işareti oluşturabilir.

Genellikle istenen esnek fakat yumuşak, parlak ve temiz bir cilde sahip olmaktır, ancak yağ bazlı bir nemlendiricinin cilde ağır geleceği, gözenekleri tıkayacağı, cildi kirlenmiş ve bakımsız göstereceği endişesi oluşabilir.

Piyasada sık görülen bazı ürünler doğal yağlar yerine kalınlaştırıcı, kıvam artırıcı maddeler nedeniyle bu algıyı güçlendirebilir. Ancak unutmamak gerekir ki doğru bir yağ (örneğin Argan yağı) cilt için her zaman iyidir.

Genç görünen, parlak bir cildin her zaman “doğru miktarda” yağ içerdiği unutulmamalıdır. İlerleyen yaşla birlikte azalan yağı da nemle birlikte bir şekilde tamamlamak gereklidir.

Öncelikle cildin yağ kaybını engellemek önemlidir, eğer yağ ve kir cilt temizliği sırasında uzaklaştırılmaya çalışılırken yağın ciltte kalması gereken kısmı da yıkanıp giderse bu durum cildin normalden daha fazla yağ salgılamasına neden olur. 

“Reaktif hipersebore” adı verilen bu durum cildin kendi nem kaybına ve dış etkenlere karşı korumak için gösterdiği bir reaksiyondur, bu nedenle cilt yapısına uygun olmayan bir temizleyici, aşırı yağlanma-aşırı temizlik kısır döngüsünü besleyecek ve bunun sonucunda da ciltte kızarıklıklar ve enflamasyon belirtileri başlayacaktır.

Çünkü deri bariyer işlevini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu yağı yapısında tutamamaktadır ve ihtiyaç olunan yağı ürütmek için aşırı çalışmaktadır.

Yağ bazlı nemlendiriciler bu aşamada imdada yetişir; iki önemli işleve sahiptirler, öncelikle deride eksilen yağı tamamlayarak derinin bariyer işlevini güçlendirirler, yani yapısal olarak onarırlar.

İkinci olarak da içerdikleri nem kazandırıcı ve nem tutucu maddelerin deride hapsolmasına ve nem dengesinin korunmasına yardımcı olurlar.

Doğal yağların baz olarak kullanıldığı, silikon ve benzer sentetik maddelerin bariyer olarak kullanılmadığı ürünler bu işlevleri rahatlıkla yerine getirebildiği gibi gözeneklerin tıkanması, ciltte ağırlık hissi gibi olumsuzlukların da ortaya çıkmasını engellerler.

Ancak, etkin bir yağ bazlı nemlendirici içeriğinde mutlaka Glikosil Seramidler de bulunmalıdır. Lütfen bakınız, EN İYİ NEMLENDİRİCİLER adlı blog yazımız. Bu noktada www.dermadolin.com.tr sayfasından Ceradolin Lipo yağ bazlı nemlendirici losyonu inceleyebilirsiniz.

Keza etkin bir yağ bazlı nemlendirici içeriğinde de mutlaka Bitkisel polisakkaritler de (bitkisel hyaluronik asit) bulunmalıdır. Lütfen bakınız, EN İYİ NEMLENDİRİCİLER adlı blog yazımıza ve yukarıda su bazlı nemlendiriciler bölümündeki madde hakkındaki verilen bilgiye.

https://dermadolin.com.tr/ceradolin/
Ceradolin-Yag-Bazli-Nemlendiricili-Losyon

Argan Yağı

Kuzey Afrika’da, özellikle Fas ikliminde yetişen bu ağacın meyvesi kozmetikte kullanılmadan önce, aşağıda göreceğiniz gibi keçilerin yemeğe bayıldıkları bir bitkisel maddedir

Argan ağacının meyvesinden elde edilen bu yağ Linoleik asit (Omega 6) ve Tokoferol içeriği zengin bir maddedir. Ekzemaya meyilli kuru ciltleri besleyici, cilt bariyerini yenileyici, yara ve çatlak iyileştirici bir aktif maddedir.

Yukarıdaki nedenlerle kuru/kurumuş cilde uygun bir yağ bazlı nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Argan yağının da bulunması doğru olur.

İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ve test sonuçlarının gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin yağ bazlı nemlendirici losyon ve Seranem el ve vücut bakım kremi bu amaçla üretilmiş, doğru  ve en iyi nemlendiricilerdir.

Pasiflora Yağı

Deriyi teskin eder, yatıştırır. Ciltte transepidermal su kaybını önleyen Linoleic acid’i p oranında içerir. Yavaş yayılan yağ olma özelliği ile uzun süre citte ipeksi his bırakır.

Yukarıdaki nedenlerle kuru/kurumuş cilde uygun bir yağ bazlı nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Pasiflora yağının da bulunması doğru olur.

İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ve test sonuçlarının gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin Lipo yağ bazlı nemlendirici losyon bu amaçla üretilmiş doğru ve en iyi nemlendiricidir.

Kanola Yağı

Yağı Yavaş yayılan yağlandırıcıdır. Oleik asit (Omega -9), linoleik asid(Omega-6) ve tokoferol içeriyor. Kuru ciltler için önerilir. Son yıllarda ay çiçeği yağına alternatif olarak, yemeklik yağ olarak Trakya üretilmeye başlanmıştır.

Yukarıdaki nedenlerle kuru/kurumuş cilde uygun bir yağ bazlı nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Kanola yağının da bulunması doğru olur.

İşte bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ve test sonuçlarının gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin Lipo yağ bazlı nemlendirici losyon bu amaçla üretilmiş doğru  ve en iyi nemlendiricidir.

Sonuç olarak:

Dermadolin ürünleri içinde cilt tipinize uygun hem yağ hem de su bazlı en iyi nemlendirici yüz kremleri ve losyonları bulunmaktadır.

Bu bilgilerin ışığında sadece cilt tipinizi değil, genel anlamda yakındığınız cilt koşullarını da düşünerek en uygun nemlendiricinizi seçebilirsiniz.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ