Yatak

11 Ağustos 2020

Seboreik Egzema – Ekzema (Seboreik Dermatit)

Seboraik Egzema – ekzema veya Seboreik Dermatit; Saçlı deri, kaşlar, göz kapakları, yüzün orta bölgesi, sternal alan, aksilla, genital alan gibi bölgelerin kronik, yüzeyel, inflamatuar hastalığıdır. Lezyonlar soluk eritemli zeminde üzeri sarı yağlı skuamlar ile karakterizedir.

Seboreik dermatit vücudun her yerinde görülmez ancak yağlı bölgelerin hastalığıdır.

Ayırıcı tanısında psoriasis (sedef), fungal (mantar) enfeksiyonlar ve diğer egzama lezyonları yer alır.

İnatçı bir hastalık olduğundan mücadele etmek gerekir. Sık görüldüğü yerlerin başında saçlı deri gelir. Eğer saçlı deriniz yağlı ise, mutlaka SEDOLİN kepek ve yağlanmaya karşı saç bakım şampuanını, KADOLİN şampuanla şişe bazında dönüşümlü kullanmalısınız. Biri bitince diğer ürüne geçecek şekilde.

Seborik Dermatit tedavisi

Seboreik dermatit (egzema) tedavisinde, tek başına topikal steroidler (deriye sürülen kortizonlu krem) ile veya topikal antifungallerle (mantara karşı) kombine şekilde başarılı sonuçlar alınmasına karşın tedavi kesildiğinde genellikle hastalık tekrarlama eğilimindedir.

Saçlı deri lezyonlarında selenyum sülfitçinko prityon, asit salisilik, kükürt bitkisel katran (huile de cade) içeren şampuanlar faydalıdır.

Saçlı deriniz normal veya kuru olup, pullanma veya kepek gibi sorununuz varsa, Pirdolin ve Ceradolin kepeğe karşı yoğun saç bakım şampuanını kullanmalısınız. Bebeklerde görülen seboreik dermatit için minidolin şampuan ve losyon kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı yıkayıp hafif kuruttuktan sonra, saç diplerinize ucu gagalı bir şişesi olan kortizon içermeyen Pirdolin su bazlı nemlendirici losyonu kullanarak, seboreik dermatitinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Keza yüzünüzün T bölgesi ve kaşlarınız arasında öncelikle Seranem yüz temizleme köpüğü ile yüzünüzü günde 3 kez yıkamalısınız. Ondan sonra da sabah akşam yüzünüzün T bölgesinde veya kaşlarınızdaki pullanmalar için Pirdolin su bazlı nemlendirici kremi sürebilirsiniz.

43Yıllık Tecrübe
81İLDE TÜM ECZANELERDE
8YAYGIN MARKA
17SERTİFİKALI ÜRÜN ÇEŞİDİ