Dermadolin - yerli üretim

Kepeğe Karşı Etkili Şampuan

Kepeğe karşı etkili şampuan konusuna girmeden önce kepeğin ne olduğunu açıklamak gerekir. Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir tür mantarın, bir gıda maddesi olan unun kabuklarının görüntüsüne benzediğim için, kepek olarak tanımlanmıştır. Saçlı deride oluşan kepeği yani Latince adı ile pitiriazis kapitis simpleks’i vücudun başka yerinde örneğin çenede veya T bölgesinde oluşan kepeği karıştırmamak gerekir. Onun adı kepek değil, seboreik dermatittir. Ancak tümünün çözümü kepeğe karşı etkili şampuan ya da losyon kullanmaktan geçer. Kepek, 'pityrosporum oval' denen bir tür saçlı deri mantarıdır. Saçlı deri veya yüzün T bölgesi ya da çene kemiğine yakın bölgelerinde etkili olacak losyon ve hatta kortizon içermeyen kremler de mevcuttur. Bu makaledeki konumuz, kepeğe karşı etkili şampuan hakkında bilgi vermektir.

Günümüzde estetik beklentilerin artması ve kozmetik kavramının gelişmesiyle daha çok estetik bir sorun olarak algılanan saç ve giysilerde omuzlardaki adeta kar yağmış gibi mir manzara arz eden görünüm nedeniyle kepeğe karşı etkili şampuan önem kazanmıştır.

Bu tür şampuanların içerikleri iki sorunu birden çözmeye yönelik olmalıdır. Aksi takdirde etkileri sınırlı kalır. Kepeğe karşı ekili bir şampuan hem mantarları yok edecek hem de mantarların üremesi için gerekli olan seboreyi yani yağlanmayı ortadan kaldıracak ham maddelerden müteşekkil bir içeriğe sahip olmak zorundadır.

Bu amaçla Salisilik asit, Zink piritiyon, ketokonazol, Huile de cade, Selenyum sülfit veya Sikloproks olamin içeren şampuanlar ilk seçenek olarak kullanılabilirler.

Bunlardan ketakonazol içeren şampuanlar, prospektüslerinde de yazdığı gibi, 20 günden fazla kullanılamazlar, zira alışkanlık yapacağı için etkileri azalır. Diğer gurup ham maddeleri içeren şampuanlar ise, uzun süre bakım şampuanı olarak kullanılmalarında bir sakınca yoktur. Ancak bunun da etkinin güçlendirilmesi için aşağıda anlatacağımız bir şartı vardır.

Bir kepeğe karşı etkili şampuan, öncelikle kozmetik bir şampuanın pek çok özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle bu şampuanı kullanan bir tüketici, yıkandıktan sonra saçları sertleşmemelidir. Ayrıca içeriğine de kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış değişik etken maddeler eklenmiş olmalıdır.

Bu tür şampuanlar sebumu, yani saçlı deri yağ salgısını etkili olarak temizleyip, kontrol altına alarak saçlı derideki kepekleri uzaklaştırırlar. Ayrıca, saçlı deride kepek yapımını azaltırlar ve antibakteriyel/antifungal olarak etki gösterirler. Kullanılırken sebumu temizlerler. Ayrıca kullanıcının saçlı deriye elime ile ovalama yapması kepekleri yerinden kaldırır. Bu şampuanların durulanmadan önce, etkilenen alanda 5-10 dakika bırakılması önerilmektedir. İşte bu noktada anti-seboreik (yağlanmaya karşı) ve anti-fungal (mantara karşı) etkin maddeleri birlikte içeren bir ürün kepeğe karşı etkili bir şampuandır. Örneğin anti-fungal ve anti-seboreik (mantar ve yağlanma karşıtı) bir ham madde olan Disodyum undesilen amido MEA-sülfosüksinat içeren bir şampuan; Huile de cade ya da Zink piritiyon ile kombine edilmiş ise hem yağlanma hem de kepeğin önüne daha kolay geçilir. Kepek şampuanı alırken bunlara dikkat etmek ve birkaç etkin maddeyi birlikte içeren şampuanların tercih edilmesi gerekir.

Bir de en önemli husus, bir kepeğe karşı etkili bir şampuan aldığınızda, sonuna kadar kullanın, mümkün ise, büyük boylarını alın. Şişeniz bitince veya memnun kaldı iseniz 2 şişe bitirdikten sonra başka bir kepek şampuanına geçiniz. Buna, dönüşümlü olarak kullanıldıklarında farmakolojik etkinin yani tedavi edici özelliğinin artması denilir. Şişe bazında dönüşüm yapın.

Eğer bu tedavilere cevap alınamazsa ne yapılmalıdır?

Eğer bu tür şampuanların kullanımından sonra kepeğiniz yine de geçmezse ve hatta vücudun başka yerlerinde de pullanmalar gelişirse bu durum seboreik egzema, diğer egzemalar veya sedef hastalığının belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.