En İyi Nemlendiriciler

Cildimiz, vücudumuzun koruyucu mantosudur. Bu tabakaya dermatoloji biliminde “stratum korneum” denir. Deride etkin bir fiziksel bariyer oluşturur. Su kaybını ve derinin kurumasını önlediği gibi zararlı etkenlerden de korur. Derinin normal görünümünü koruyabilmesi için, su içeriğinin un üzerinde (ideali %25-30) olması gerekir. Derinin yapısında epidermal lipidler denilen maddeler olarak %50 oranında seramidler, %25 kolesterol ve %25 yağ asitleri bulunur. Bunlar stratum korneumun, yani derinin su tutan en önemli yapısal elemanlarıdırlar.

Vücudumuzu örten bir manto olan derimizi bir tuğla duvara benzetebiliriz. Tuğlaların birbirine tutunup, sağlam bir duvar örülebilmesi için gereken harç malzemelerini hücreler arası hücreler arası lipitler (glikosil seramidler) olarak değerlendiririz.

Eğer bir deride seramid’ler doğuştan az ise, kuru derili olarak dünyaya gelinir. Yok öyle değil de, dış etkiler veya hastalıklarla (sıcak, soğuk, güneş, lazer, epilasyon, deterjan, şeker hastalığı (diyabet) vb.ları gibi) deri kurur ise, hasarlı deriye mutlaka seramid içeren nemlendiriciler krem ya da losyon olarak sürülerek, hasarlı deri yeniden onarılır ve yapılandırılır. Bu nedenle kuru/kurumuş cilde uygun bir nemlendiricinin içeriğinde mutlaka Seramid bulunması hususu, bilimsel bir gerçektir.

İşte aşağıdaki tabloda da görüleceği gibi, bilimin gösterdiği bu gerçeğe uygun olarak Ceradolin ve Ceradolin-P nemlendirici yüz kremleri ile su ve yağ bazlı losyonlar, Ceradolin nemlendiricili kepeğe karşı yoğun saç bakım şampuanı ve Seranem nemlendirici el ve vücut bakım kremi bu amaçla üretilmiş doğru ve en iyi nemlendiricilerdir.

Seramid içeren formülasyonların deriye topikal olarak (deriye sürülüp, emdirilerek) uygulanmasıyla, bozulmuş koruyucu özellikleri yeniden yapılandırılır.

Aşağıdaki tabloda dünya dermatoloji devi Prof. Dr. Maibach’ın, 2006 yılında Amerikan Klinik Dermatoloji dergisi’ne yazdığı makaleden alıntı bulunmaktadır.

Nemlendiriciler, işlevlerine göre:

  • Öklüzifler/örtücüler:

Vazelin, Lanolin, Mineral yağlar, Dimetikon ve türevleri gibi.

  • Hümektanlar/su çekiciler ve tutucular:

          Bitkisel polisakkaritler, Gliserin, Pantenol, Hyaluronik asit, Bal, Üre, Laktik asit, Sorbitol

  • Yumuşatıcılar/emolyenler:

Seramid, Skualen, E Vitamini, Yağ asitleri, Kolestrol, Jojoba yağı

  • Protein ve deri yapılandırıcıları:

Kollajen, Keratin ve Elastin olarak 4 e ayrılırlar.

En iyi nemlendiriciler:

  • Derinin doğal yapısında bulunan glikosil seramidler içermelidir.
  • Duyarlılık yapmamalıdır.
  • Mümkünse kokusuz olmalıdır. (Ceradolin yüz kremi ve su bazlı losyonu)
  • Komedojenik olmamalıdır. (Ciltte yağ noktaları)
  • Emilimi hızlı olmalıdır.
  • Uzun etkili olmalıdır.

Derinin hiçbir sorunu olmasa bile, var olan dengesini korumak ve dış etkilerin neden olacağı hasarları önlemek için, Seramid içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Bu makale dermatolog Doç. Dr. Alev Eken’in izniyle, kendisinin Kozmesotik Etken Maddeler kitabından derlenmiştir.