Bilgiler

Argan Çekirdeği Ekstraktı

Water and Argania Spinosa Kernel Extract and Sodium Cocoyl Glutamate and Carbomer

Argan çekirdeği ekstraktı mükemmel serbest radikal karşıtı ve anti-aging etkili bir maddedir. Yağlı saçta sebore salgısını düzenler. Saçı kuvvetlendirir, parlaklık verir, yumuşak ve ipeksi his bırakır. Saç kökünü besler ve yeniden canlılık kazandırır. Argan yağının saç üzerinde sağlamış olduğu faydalar; saçta kırık oluşumunu önlenmesi, mevcut bulunan kırıklıkları gidermesi, E vitamini içermesi sebebiyle saçı beslemesi ve onarması, saçın daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlaması, saç dibine uygulandığında saç köklerini beslemesi, saçları olumsuz çevre koşullarından ve dış etkenlerden koruması.

Saçlar üzerindeki mükemmel etkisi sebebiyle “sıvı altın” olarak da adı geçen argan yağı düzenli bir kullanım ile donuk görünen saçları çok kısa sürede sağlığına kavuşturur, hacmini tekrar kazanmasını sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Saçı nemlendirir, saçın elektriklenmesini önler, karışmasını engellerken kolay şekil almasını sağlar. Hatta başarısı başka bakım yağlarıyla kıyaslandığında argan yağının diğer bakım yağlarına göre çok daha kısa sürede ve etkili bir sonuç verdiği ispatlanmıştır.  Saç bakım şampuanlarında kullanılır. Bkz. Seranem 4 Mevsim Saç Bakım Şampuanı

Argania Spinosa Kernel Oil

Argan yağı Fas’ın sadece ve sadece güneybatısında yetişen Argan isimli ağacın meyvesinde yer alan çekirdek kısmı içerisindeki yemişten elde edilen bir yağ çeşididir. Şampuanlarda kullanılan su bazlısı da mevcuttur. Linoleic acid (Omega’lar) ve Tocopherol (E vitamini) içeriği bakımından çok zengindir. Ekzemaya meyilli kuru ciltleri besleyici, cilt bariyerini yenileyici , yara ve çatlak iyileştirici bir aktif maddedir. Konjonktif doku koruyucusu olup, cildi enfeksiyonlara karşı da korur. Serbest radikalleri nötralize eder. Cildin fizyolojik yaşlanmasına ve kurumasına karşı, yani kırışıklıklara karşı da kullanılır.

Benzofenon

Benzofenon -4
UVB, UVA2 filtresi. Güneşin zararlı ışınlarından saçı korur ve yıpranmasına mani olur.

Bitkisel Polisakkarit

Taze fasulyeye benzeyen bu tropik meyve, bir hyaluronik asit eş değerlisi olup, kendi molekülünün 1000 katı kadar su tutabilen bir tür şekerdir. Güçlü nemlendirici, yumuşatıcı, pürüz giderici, ve cilt yapısını geliştirici, su toplayıcı, yani humektan bir maddedir. Deriyi adeta bir biofilm tabakası gibi kaplar. Karbohidratlar, proteinler, lipitler ve nükleik asitlerle birlikte canlıları oluşturan 4 ana yapı taşından biridir. Hücre içindeki en önemli şeker glükozdur. Bunun nedeni glükozun hücresel enerji metabolizmasındaki rolü ve diğer şekerler için (riboz ve deoksiriboz) temel yapıtaşı olmasıdır.

Hiyaluronik asit (hiyaluronon veya sodyum hiyaluronat) gibi glikozaminoglikanlar , dermiste doğal olarak bulunan humektanlardır. Hiyaluronik asit kendi ağırlığının 1000 katı kadar su çekerek deriyi nemlendirir. Humektanlar (nem/su çekiciler), stratum korneuma penetre olabilen ve burada yüksek oranda su bağlayan, suda çözünen maddelerdir. Atmosferdeki nem oranı %80’in üzerinde olduğunda çevredeki nemi çekerek derinin hidrasyonunu artırırlar. Humektanlar, nemlendiricilerin buharlaşmasını ve sertleşmesini önleyerek ürünün raf ömrünü uzatırlar; bu özellikleriyle kozmetik nemlendiricilerin yapısına sıklıkla ilave edilen popüler içeriklerdir. Humektanlar, stratum korneuma su çekerek hafif şişme sağlarlar; böylece ince kırışıklıklar geçici olarak azalır. Kırışıklık giderici etkisi uzun vadede olmasa da “kırışıklık giderici” olarak piyasaya sunulan kremler ve losyonlar çoğunlukla humektanlara bağlı etki gösterirler.

Bitkisel Proteinler

Hydrolyzed Corn Protein (mısır) / Hydrolyzed Wheat Protein (buğday) / Hydrolyzed Soy (soya) Protein
Bitkilerden elde edilmiş serbest aminoasit karışımıdır. Saç ve sebumda doğal olarak bulunan aminoasit miktarını arttırır. Düşük molekül ağırlıklıdır.
Saça çok iyi nüfuz ederek nemini korur ve sağlıklı görünüm kazandırır.

Bitkisel Skualan

Bitkisel Skualan, oklüzif (kapatıcı/örtücü) özellikte, hidrokarbon yağları grubundan bir nemlendirici maddedir. Stratum korneumu kaplayıp kapatarak derinin epidermis tabakasından  su kaybını azaltırlar. Kuru derinin nemlendirilmesinde doğru seçeneklerden biridir. Ayrıca pürüzsüz bir deri görünümü de sağlarlar. Zeytinden elde edilmiş bitkisel Skualane. Biyoaktif yumuşatıcı, nemlendirici aktif maddedir.

Bitkisel Skualan Nedir?

Skualan hidrojen ve karbondan (C30 H50) oluşan, doymamış yağ oranı yüksek bir hidrokarbondur Cildimizin sebumunda doğal olarak bulunan bu madde, hücrelerin yenilenmesinde ve cildin canlı kalmasında büyük rol oynar. Önceleri sadece insan derisinde ve köpek balığı karaciğer yağında bulunduğu düşünülen Skualan'ın araştırmalar sonucunda belli başlı bitkilerde de bulunduğu tespit edilmiştir. Birçok sterolün ve sterol benzeri kimyasalın kaynağı olan Zeytin Ağacı , bitkiler arasında Skualan'ın en büyük kaynağıdır.

Neden Skualan?

Skualan'ın ana bileşeni özel bir madde olan izoprenoid'dir. Hücre dostu izoprenoid hücre zarına yerleşip vücudu koruyan eşsiz özelliklere sahip bir antioksidandır. Doğal olarak vücutta bulunan bu madde hücrelerin yenilenmesinde ve cildin canlı kalmasında büyük rol oynar. Zamanla vücuttaki skualan oranı azalır. Bu tip durumlarda dışarıdan Skualan'ın alınmasının bu maddeyi içeren ürünlerin cilde sürülmesi, herhangi bir yan etkisi olmamasına karşın, birçok yararı bulunmaktadır.

Dimetikon

Dimetikon (Silikon) en yeni geliştirilen oklüzif maddedir. Bu ürün komedon ve alerjik reaksiyon oluşturmaması, kokusuz ve yağsız olması, yayılabilirlik özelliklerinin iyi olması nedeniyle nemlendiriciler içinde yaygın olarak kullanılmaktadır. “Oil free” olarak pazarlanan ürünlerde kullanıldığında, deriye uygulandıktan sonra silikon buharlaşmakta ve yağlılık hissi oluşmadan derinin nemlenmesi sağlanmaktadır.

Disodyum Undesilen Amido MEA-sülfosüksinat

Vücut veya saçlı deride oluşan mantarları önlemede çok etkili bir antiseboreik ve antifungal ajandır. Bu madde şampuan içinde saçlı deride oluşan kepek veya kabuklanma ile kızarıklıkların önlenmesinde kullanılmaktadır. Kepek ve kabuklanmalar bir tür mantardırlar. Özellikle zink piritiyon ile kombine edilmiş ürünlerde etki açısından sinerjik olarak artma söz konusudur.

Saçlı deride uzun süreli sebum yağ dengesini sağlama etkisi vardır. Saçlı derideki yağlanmanın, kepeğin, kabuk veya pullanmanın önlenmesinde zink piritiyon  ile birlikte sinerjik etki yarattığı bilinmektedir.  Pullanmayı, yağlanmayı, kabuklanrmayı azaltır. Kaşıntıyı yatıştırır, kızarıklık ve tahrişi azaltır.

Doğal Shea Yağı

Doğal Shea Yağı (Butyrospermum Parkii)

Shea yağı hafif yeşilimsi, fil dişi renginde Shea ağacının meyvesinin doğal bir ekstresidir. Shea butter nemlendirici gibi kozmetiklerde sık kullanılan bir üründür. 

Özellikleri:

  • Nemlendirir.
  • Antiinflamatuar özellikleri vardır.
  • Doğal Shea yağının yara izlerini, egzemaları, yanıkları, çeşitli döküntüleri, sivilceyi, kuru deriyi, cilt lekelerini, çatlakları,kırışıklıkları ve sedef hastalığında tahrişi azaltıcı özelliği vardır.
  • Doğal Shea yağı doğal bir güneşten koruyucudur. Koruyuculuk düzeyi değişebilmekle beraber SPF 3 civarındadır.
  • Doğal Shea yağı ciltte yağlı bir his bırakmadan kolaylıkla emilir.

Shea yağı son zamanlarda çıkan nemlendiricilerde bulunmaktadır. Ayrıca saç nemlendiricilerinde saçların elektriklenmesi ve kırılmasına engellemek amacı ile kullanılır. 

E Vitamini

Vitamin E (alfa-tokoferol) plazmada, membranlarda ve dokuda bulunan majör lipofilik bir antioksidandır. En önemli antioksidan etkisini lipit peroksidasyonunu önleyerek gerçekleştirir. Topikal E vitamini, hem antioksidan hem de UV emici özellikleri sayesinde fotokorunma sağlar; deride UV’ye bağlı eritem, ödem, fotoyaşlanma ve karsinogenezi engeller; UV’nin indüklediği immünsüpresyonu azaltır. Ayrıca tirozinaz inhibisyonu yoluyla melanogenezi inhibe eder. 

Transepidermal su kaybını azaltarak, stratum korneumun nem tutma kapasitesini ve esnekliğini belirgin oranda artırır. Bu etkileriyle nemlendirici, antiaging, fotokoruyucu, kloazma tedavisinde kullanılan topikal formüllerin yapısında kullanılmaktadır. 

E Vitamini Asetat

Vitamin E Acetate 

Transepidermal su kaybını azaltarak korneumun su tutma kapasitesini arttırır. Güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar etkilidir. E vitamini, saçlı deride kan dolaşımını hızlandırır. Saç büyümesini geliştirici ve/veya dökülmesini önleyici etkisi vardır.

Glikosil Seramidler

Derinin üst tabakasını (stratum korneum) bir tuğla duvara benzetebiliriz. Tuğlaların yapışık durması için gerek harç ta seramidlerdir. Bir üst deri tabakasının sağlıklı olabilmesi için en az % 50 glikosil seramid içermelidir. Derinin yapısında, su tutma kapasitesinde ve  bariyer fonksiyonlarının sağlanmasında  anahtar rol oynarlar.

Glikosil Seramidlerin, atopik dermatit, psoriasis, iktiyozis, irritan/alerjik kontakt  dermatit ve   kuru deride  eksik oldukları gözlenmiştir.

Seramid  içeren formülasyonların topikal (yüzeysel) olarak uygulanmasıyla  hasarlı deri yeniden yapılandırılabilir.(Choi MJ, Maibach HI. Role of ceramides in barrier function of healthy and  diseased   skin. Am J  Clin Dermatol 2006; 6: 215-223)

Glikosil Seramid içeren losyonlar ve kremler, kimyasal peeling, lazer tedavisi, yüzeysel salisilik asit, yüzeysel ya da içilerek alınan retinoik asit (akne tedavisinde soyucu) tedavileri ile birlikte ve derinin bariyer cildin fonksiyonlarının bozulduğu diğer durumlarda  (güneşlenme sonrası, kuru iklim şartları, kimyasal maddelerle temas vb.) onarıcı, deriyi iyileştirici ve yeniden yapılandırıcı olurlar. Cildin bariyer yapısını düzenlerler.

Hekzamidin Diizetiyonat

Malassezia furfur (pityrosporum ovale) a karşı kuvvetli aktivite gösteren bir aktif maddedir. Oldukça etkili soyucu (anti-dandruff) özelliği sayesinde kepek ve kabuk oluşumuna eğilimi olan saçlı deri veya vücut için üretilen şampuanlarda kullanılmaktadır.

BASF Kimya ürünüdür.

Huile De Cade

Juniperus oxycedrus (Ardıç ağacı) odununun kuru distilasyonu ile elde edilen bitkisel bir katrandır. Yuvarlak, kırmızı meyveleri olan, bir metre kadar yüksekliğinde, bir ağaçtır.

Ardıç katranı çeşitli oranlarda pek çok olguda kullanılmaktadır. En bilinen etkisi saçlı deri ve vücuttaki kepekleri, kabuklanmaları önleyici olmasıdır. Ardıç katranı bu faydalı özelliğinden  dolayı, cildiye doktorlarının tercih ettiği bir maddedir.

İhtiyol

Kepekli veya kaşıntılı saç derisinde etkili bir rahatlama sağlayan bitkisel kaynaklı, güvenli bir aktif madde. Aşırı yağ salgısını, tahriş ve kaşıntıyı azaltır.

Kanola Yağı

Kanola yağı, kolza nebat çekirdeklerinin genetik metotlarla iyileştirilmesiyle elde edilen çekirdeklerden imal edilen bir yağ türüdür. Kanada tarafından gelişmiş hale getirilip bütün evrene tanıtılmış olduğu için Canadian Oil, Low Acid ismiyle tanınmaktadır. Cildi yumuşatır ve nemlendirir.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Cildi nemlendirir, besler, kolay emilir. A ve E vitamini bakımından zengindir. Güneşe karşı koruma sağlar. Kırışıklıkları geciktirir. Kaşıntıyı rahatlatır. Cildin elastikiyetine arttırır ve yağlandırma yapmaz.

Keratin

Hydrolyzed Keratin Protein 

Saç yüzeyindeki hasarı gidermeye ve nem içeriğini arttırmaya yardım eder. 

Saçı ve saç derisini düzgünce kaplayarak nemini muhafaza eder ve saça parlaklık kazandırır. 

Pantenol (provitamin B5)

Nemlendirici etkilidir. Kıl gövdesine penetre olarak korteksin nem içeriğini arttırır.  Saçlı deride de nemlendirici etki yaparak hassas saç derisini yatıştırır; doğal bir koruyucu ve nemlendirici film tabakası oluşturur.  (Nemlendirici / koruyucu etki).

Güçlü antioksidan etkilidir. Şampuanların içeriğinde bulunan provitamin B5, saçlı deri ve saç kılını serbest radikaller (güneş ışınları, sigara dumanı, hava kirliliği, egzoz dumanı vb)’den ve onların zararlı etkilerinden korur (Antioksidan etki).

Hasarlı, işlem görmüş saçı onarır. Saç folikülinin güçlenmesini sağlar (Yapılandırıcı/güçlendirici etki).

Saç kılının yapısında bulunan keratin sentezi için gerekli temel bir vitamindir (Temel vitamin)

Pasiflora Yağı

Passiflora Incarnata Seed Oil 

Yağlandırıcı. Ciltte transepidermal su kaybını önleyen Linoleic acid'i % 70 oranında içerir.  Yavaş yayılan yağ olma özelliği ile uzun süre ciltte ipeksi his bırakır.

Peeling

Peeling ile stratum korneum ve yüzeysel epidermisteki hücrelerde ayrışma (spongioliz) ve dökülme olur. Yani, cildin bariyer özellikleri bozulmuştur. K.peeling sonrası yapılandırıcı / onarıcı nemlendirici kremler sürülerek, işlem bitirilir. Ceradolin losyon ve kremler de, çift katlı bariyer özelliklerine sahip olduğundan, rahatlıkla kullanılabilir. 

Hatta lazer tedavilerinden sonra da koruyucu / onarıcı (seramit-bitkisel skualan içermeleri nedeniyle) olarak kullanılırlar

Pirokton Olamin

Kepeğe karşı aktif bir bileşen olan Pirokton Olamin, kepeğe neden olan mantarları yok ederek, deri veya saçlı derinin yatışmasını sağlar.

Polikuaternium

Katyonik kondisyoner madde. Saçın ıslak ve kuru taranabilirliğini kolaylaştırır. Taramanın saça vereceği hasara engel olur.

Selenyum Sülfit

Yağlı veya kuru deride kaşıntı, kepeklenme veya kabuklanmada kullanılan bir ham maddedir. Vücuda da kullanılabilir.

Siklopiroks Olamin

Siklopiroks olamin vücut veya saçlı deride oluşan mantarları önlemede çok etkili bir antiseboreik ve antifungal ajandır. Bu madde şampuan içinde saçlı deride oluşan kepek veya kabuklanma ile kızarıklıkların önlenmesinde kullanılmaktadır. Kepek ve kabuklanmalar bir tür mantardırlar. Özellikle zink piritiyon ile kombine edilmiş ürünlerde etki açısından sinerjik olarak artma söz konusudur.

Saçlı deride uzun süreli sebum yağ dengesini sağlama etkisi vardır. Saçlı derideki yağlanmanın, kepeğin, kabuk veya pullanmanın önlenmesinde zink piritiyon ile birlikte sinerjik etki yarattığı bilinmektedir.  Pullanmayı, yağlanmayı azaltır. Kaşıntıyı yatıştırır, kızarıklık ve tahrişi azaltır.

Yağlı Saçlar

Saç ve saçlı deride yağlanmanın en etkili bir biçimde kontrol altına alınabilmesi için, Kadolin ve Sedolin şampuanları şişe bazında dönüşümlü kullanmanız önerilir. 
Her iki şampuanın içeriğinde, bir anti-mikotik asitin türevi olan Disodium Undecylenamido MEA-Sulfosuccinate bulunmaktadır. Bu madde yağlanmayı kontrol altına alma konusunda çok etkilidir. Kadolin ve Sedolin'in, yağlı saçlardaki anti-seboreik olgularda şişe bazında dönüşümlü kullanılmasını öneriyoruz. 
SEDOLİN ŞAMPUANIN EŞDEĞERLİSİ YOKTUR. 
2 şampuanın da formülleri kozmetik olarak ta gelişmiş, anti seboreik maddelerin, saç ve saçlı deriyi yıpratan etkileri giderilmiştir. Keza, her 2 şampuan da boyalı saçlara verilebilirler.

Zink Glukonat

Hassas Ciltleri Korur, cildin yağ dengesini ayarlar, sebum salgısının kontrolünü sağlar. Anti-mikrobiyal, anti-septik etkiye sahiptir. Yağlı ciltlerde yağın giderilmesinde etkilidir.

Zink Piritiyon

Çinkonun bir tür formülize edilmiş halidir, yoğun kepek tedavisinde en yaygın kullanılan maddedir, tek başına yeterli olabilmektedir ancak aşırı kepek, yağlı egzama ve sedef  gibi kepeğin çok abartılı olduğu durumlarda Selenyum sülfit, Sikloproks olamin veya Disodyum Undesilenamido MEAsülfosüksinat ile kombine edilerek etkinliğinin çok arttığı ve bir sinerji oluşturduğu bilinmektedir.

Zink piritiyon, kepeğin sebebi olan hızlı cilt yenilenmesine bağlı olarak gelişen ölü cilt tabakasını eriterek sorunu çözer bu etkisine keratolitik (soyucu) etki denir. Gerek aşırı kabuklanmada gerekse aşırı kepeklenmede asıl sorun mantar olduğu için, Hekzamidin diizetiyonat ve İhtiyol ile birlikte yukarda altı çizili maddeleri de içeren şampuanlar da kullanılmalıdır.

Zink pirition ile yukarda altı çizili maddelerin kombinasyonu ile yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır ve tek başına zink pirition kullanımından daha iyi sonuçlar alınmıştır. Saçlı deri sorunlarınız sizi çok rahatsız edecek noktaya gelmişse, çözümün daha çabuk olması için zink piritiyon ile kombine edilmiş şampuanları kullanmanız tavsiye olunur. Ayrıca, alışkanlık yapmaması için selenyum sülfitsiklopriroks olamin ya da Huile de cade içeren diğer şampuanlarla dönüşüm yapılması farmakolojik etkiyi arttırır.

Zink Sülfat

Saçlı deride yağlanmayı, sebum salgısını kontrol etmeye yardım eder, hassas cildi korur.